PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

63 proc. sprzedawców sprzedałoby papierosy niepełnoletniemu

Autor: PAP 13 września 2012 21:34

Zapisy prawa są jasne i wyraźnie zakazują sprzedawania tytoniu osobom poniżej 18 lat, jest natomiast problem ich egzekwowania. 63 proc. sprzedawców sprzedałoby papierosy niepełnoletniemu - wynika z raportu Programu STOP18!.

W drugi czwartek września, od 2007 roku, jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży. Zaprezentowany z tej okazji raport "Dobre prawo, słaba egzekucja" - ujawnił też problem niskich kar dla nieprzestrzegających prawa sprzedawców. Nie bez związku z tym 63 proc. z nich sprzedałoby papierosy osobie niepełnoletniej. Jest jednak postęp, bo w roku 2004 było ich aż 82 proc.

Sprzedający papierosy nieletnim mogą być ukarani przez sąd grzywną nawet do 2000 zł. Jednak jak podają koordynatorzy STOP18!, spośród 53 sądów rejonowych tylko 16 prowadziło sprawy nielegalnej sprzedaży tytoniu niepełnoletnim (w okresie od listopada 2010 r. do maja 2011 r.). W latach 2007-2011 średnia wysokość grzywien mieściła się z przedziale 177-223 zł.

Policja, straż miejska i Inspekcja Handlowa to instytucje, które mogą kontrolować sprzedawców i nakładać na nich kary. Mandat za nielegalną sprzedaż tytoniu nieletnim wynosi 500 zł. Za sprzedaż papierosów na sztuki kara jest wyższa o 100 zł, a brak oznakowania sklepu informacją o zakazie skutkuje karą 150 zł.

"Sprzedawcy wolą odmówić przyjęcia mandatu, bo wiedzą, że skierowanie sprawy do sądu spowoduje jej umorzenie lub nałożenie kary niższej niż 500 zł" - powiedział na czwartkowej konferencji zastępca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy, kom. Bartłomiej Zieliński.

Powody, dla których niepełnoletni bez problemu kupują wyroby tytoniowe to chęć zysku sprzedawców, brak świadomości obowiązującego prawa, sugerowanie się wyglądem klienta czy pomoc pełnoletnich osób.

Badanie Millward Brown SKG/KRC dla Programu STOP18! wykazało również, że nowym zjawiskiem stał się handel liśćmi tytoniu. Traktowane jako płód rolny nie są objęte akcyzą a tym samym ich cena jest niska. "Młodzi ludzie chętnie z tego korzystają, bo paczka samodzielnie zrobionych papierosów jest o połowę tańsza od tej kupionej w sklepie" - powiedział Krajowy Koordynator Programu STOP18!, Michał Pełczyński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane