PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

64 proc. hurtowni spożywczych w dobrej sytuacji finansowej

Autor: www.dlahandlu.pl 27 lutego 2015 09:33

Według firmy Bisnode Polska, podobnie jak sieci handlowe również hurtownie spożywcze w Polsce mają się znakomicie. Największe, inwestując w dobrze rozwinięte sieci franczyzowe pomnażają swoje przychody. Wszystko to przekłada się na doskonałą kondycję finansową. Z ponad 120 hurtowni spożywczych które zostały objęte analizą 64 proc. jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, 21, 4 proc. w dobrej, a zaledwie 14 proc. w słabej i bardzo złej.

Wysoką kondycje finansową hurtowniom udało się pomimo status quo w przychodach. W 2013 roku badane hurtownie wykazały łączny przychód na poziomie 33,1 mld zł, To dokładnie tyle samo ile w 2012 roku. Warto podkreślić, że w 2012 roku podmioty te wykazały się o 10 proc. większym przychodem niż w 2011 rok.

Trzeba podkreślić, że jednocześnie spadł zysk hurtowni. Zestawione w 2013 roku wykazały ponad 185,2 mln zł zysku. To w porównaniu do roku 2012 stanowi spadek o ponad 66,6 proc. W 2012 i 2011 podmioty wykazały się 57 proc. wzrostem zysku.

Przy braku wzrostu przychodu i spadku zysku fakt spadającego wskaźnika rentowności nie powinien dziwić. Ten spadł do poziomu 1,5 proc. w 2013 roku, wobec 1,9 proc. w 2012 roku i 1,7 proc. w 2011 roku. 

Jak wyjaśnia firma, na ocenę kondycji finansowej podmiotu bezpośredni wpływ mają takie wskaźniki jak płynność, wysokość zadłużenia i rentowność. - Dodatkowo wzięta została pod uwagę zdolność finansowa podmiotu, poziom zarejestrowanych, przeterminowanych płatności, zarejestrowane wnioski z sądów gospodarczych o upadłość lub postępowanie naprawcze, ogłoszenie upadłości, rozpoczęcie procesu likwidacji oraz negatywne sygnały prasowe.
Przy czym dużą wagę w określeniu kondycji finansowej badanego podmiotu w tym przede wszystkim określeniu firmy w złej kondycji mają opóźnienia płatności, które stanową pierwszy sygnał ostrzegawczy przed publikowanymi oficjalnie spadkami przychodów i przeważnie spadkiem zyskowności. Do tego dochodzą dane z sądów gospodarczych w tym przede wszystkim nie tylko upadłości ale także wszelkie wnioski o upadłość, postępowania naprawcze czy nawet rozpoczęcie procesu likwidacji. Na złą oceną wpływ maja także dane finansowe firmy. Wysokość zadłużenia, spadek przychodów, zysków, rentowność.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane