PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Adam Szejnfeld: Zatory płatnicze gangreną gospodarki

Autor: portalspozywczy.pl 19 kwietnia 2012 09:12

Zatory płatnicze są gangreną gospodarki i państwa, dotykają bowiem swoimi negatywnymi skutkami uczciwych przedsiębiorców i ich pracowników, budżety państwa oraz samorządów terytorialnych, a także fundusze ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Wszyscy tracimy na zatorach płatniczych - napisał poseł Adama Szejnfeld do ministra finansów. Poseł zaproponował ustawowe rozwiązanie, które ograniczałoby patologię zatorów płatniczych.

Sama koncepcja rozwiązania problemu nie jest skomplikowana i w swojej istocie polega na zlikwidowaniu możliwości zaliczania w koszty prowadzenia swojej działalności faktur, które nie zostały w terminie zapłacone. To powinno skutecznie zniechęcić nieuczciwych przedsiębiorców od stosowania szkodliwych praktyk kredytowania się kosztem własnych kontrahentów - twierdzi poseł Szejnfeld zapytując ministra finansów, czy poprze lub sam podejmie tę inicjatywę.

W ramach obrotu gospodarczego występują często istotne opóźnienia w regulowaniu zobowiązań pomiędzy kontrahentami. Kwestia ta jest bardzo groźna dla małych i średnich przedsiębiorców, ale sprawia problemy także i dużym firmom. Zjawisko to w przypadku braku płatności za sprzedane towary lub wykonane usługi może istotnie pogorszyć płynność finansową firm, a w skrajnych przypadkach doprowadzać wręcz do ich upadłości.

Innym negatywnym skutkiem zatorów płatniczych jest wypychanie części lub całości działalności gospodarczej do szarej strefy. Skutkiem braku płatności może być również brak środków na regulowanie zobowiązań podatkowych, na czym traci budżet państwa i system ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych, firmy bowiem, które nie otrzymują swoich należności, nie mają pieniędzy, by opłacić podatki dochodowe, VAT, akcyzę, składki emerytalno-rentowe, czy składki na ubezpieczenia społeczne....

- "Zatory płatnicze" są więc gangreną gospodarki i państwa, dotykają bowiem swoimi skutkami i uczciwych przedsiębiorców, i ich pracowników, i budżety państwa oraz samorządów terytorialnych, i fundusze ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych. Wszyscy tracimy na zatorach płatniczych - napisał poseł Adama Szejnfeld do ministra finansów.

 

 

Czytaj: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane