Alfred Bujara: Obsady sklepów są już okrojone do minimum, zakaz handlu w niedziele nie oznacza zwolnień

Autor: NSZZ Solidarność Region Śląsko-Dąbrowski 28 marca 2014 10:02

Przeciwnicy zamykania sklepów w niedzielę twierdzą, że wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje spadek obrotów sklepów i w konsekwencji likwidację miejsc pracy. - W handlu mamy do czynienia z tak ogromną fluktuacją pracowników, że wyciąganie jakichkolwiek twardych liczb jest niemożliwe. W ostatnich latach duże sieci handlowe ograniczyły liczbę pracowników od 40 do 60 proc. Obsady sklepów są już okrojone do absolutnego minimum, którego nie da się jeszcze bardziej ograniczyć - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

- Poza tym nie może być mowy o zwolnieniach, bo ograniczenie handlu w niedzielę wcale nie wpłynie na spadek obrotów. Wręcz przeciwnie w początkowym okresie nawet je zwiększy, bo ludzie przed niedzielą będą kupować na zapas. W ubiegłym roku przy okazji święta Trzech Króli, które wypadło w niedzielę, przeprowadziliśmy badanie obrotów kilkunastu sklepów jednej z dużych sieci handlowych. Okazało się, że obroty w piątek i sobotę przed wolną niedzielą były o 5 do 7 proc. wyższe niż łączne obroty z piątku, soboty i niedzieli w następnym tygodniu - tłumaczy Bujara w wywiadzie opublikowanym na stronach NSZZ Solidarność Region Śląsko-Dąbrowski.

21 marca Sejm odrzucił obywatelski i poselski projekt ustawy ustanawiający niedzielę dniem wolnym od pracy w handlu.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2014-03-30 18:38:42

  Oczywiście, że nie spowoduje zwolnień bo to sieci dokonały już dawno doprowadzajac do minimum zatrudnienia i to przewaznie do 3/4.Ten zakaz przeniesie siłę zkupu z niedzieli na piątek i sobotę!!!. Tak trzymac centrale związkowe bo na markety-pracodawców, rząd i posłów oraz różnej maści lobbystów nie ma co liczyć. Proponuje referendum i strajk!!! tylko wówczas rudy ustąpi albo dajmy wyraz naszego zadowolenia z tego faktu przy urnach.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,50

 • Śr

  6,94

 • Min

  3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane