PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Analityk: Przejęcie Kolportera docelowo wzmocni pozycję Eurocashu, możliwe dalsze akwizycje

www.portalspozywczy.pl 6 grudnia 2013 16:52

Analityk: Przejęcie Kolportera docelowo wzmocni pozycję Eurocashu, możliwe dalsze akwizycje

Zdaniem Marii Mickiewicz, Vice President CEE Equity Research w Banco Espírito Santo de Investimento S.A., przejęcie przez Grupę Eurocash biznesu dystrybucji tytoniu, żywności i napojów firmy Kolporter to strategicznie dobre posunięcie. Jak jednak zastrzega Mickiewicz, wpływ transakcji na wycenę spółki Eurocash jest w ocenie analityk Espirito Santo raczej ograniczony.

- Nie znamy rentowności biznesu Kolportera, jednak zważywszy na strukturę transakcji (czyli zbycie 25 proc. udziałów w KDWT za 100 proc. udziałów w Kolporter FMCG, podczas gdy różnica w skali przychodów obu podmiotów nie jest aż tak duża - przychody KDWT w 2013 estymujemy na 3 mld zł, w porównaniu z 2 mld zł obrotów Kolporter FMCG w 2012), oczekiwalibyśmy, że na ten moment Kolporter FMCG, pomimo zbliżonej struktury sprzedaży do KDWT, generuje niższe marże i biznes może wymagać restrukturyzacji.

Przy założeniu, że docelowo rentowności EBITDA obu podmiotów mogą kształtować się na poziomie około 1 proc., Mickiewicz szacuje, że potencjał wzrostu wyników Eurocash wynikający z transakcji może sięgnąć od kilkunastu do 20 milionów złotych w skali roku, czyli zaledwie 3-4 proc. obecnego wyniku EBITDA generowanego przez Eurocash.

- Ponieważ jednak ewentualne korzyści z tej transakcji dla Eurocash będę realizowane dopiero jakiś czas po przejęciu (czas potrzebny na ewentualną restrukturyzację Kolportera), a sfinalizowanie samej transakcji dodatkowo wymaga czasu (potrzebna zgoda UOKiK), ewentualnego pozytywnego wpływu na wyniki Eurocash spodziewamy się dopiero w perspektywie 12-18 miesięcy. W tym kontekście kluczowe będą dalsze ruchy konsolidacyjne na rynku dystrybucji papierosów i decyzje producentów dotyczące logistyki - podkreśla analityk Espirito Santo.

Mickiewicz spodziewa się, że w najbliższym czasie Eurocash może chcieć dalej konsolidować ten rynek, przejmując kolejnych mniejszych graczy, którzy przy takim rozkładzie sił mogą mieć coraz większe problemy. - Należy jednak pamiętać o materialnym ryzyku, że jeśli kolejni producenci podążyliby śladem BAT, wówczas rynek hurtowy papierosów dla takich graczy jak Eurocash może się znacząco skurczyć - tłumaczy analityk Espirito Santo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • witek 2014-02-26 21:42:40

  To dobra informacja, chociaż na forum pracowników kolportera gowork.pl/opinie_czytaj,152 powstał lekki zamęt.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane