PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie PIMG: Polacy przeciwni dyrektywie tytoniowej

Autor: PIMG, www.dlahandlu.pl 29 sierpnia 2013 12:47

73 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzaniu regulacji, które szkodzą gospodarce i powodują redukcję liczby miejsc pracy w Europie – wynika z badania brytyjskiej pracowni badawczej Populus, wykonanego na zlecenie Polskiego Instytutu Myśli Gospodarczej w ramach kampanii społecznej Prawo dla Ludzi. Zgodnie z sondażem, wyborcy deklarują, że w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu nie zagłosują na partie, które przyczyniają się do uchwalenia przepisów, które nadmiernie ingerują w wolność obywateli i przynoszą szkody gospodarce, jak na przykład dyrektywa tytoniowa.

Odnośnie samej dyrektywy tytoniowej, Polacy uważają, że w przypadku działań, które zmierzają do ograniczenia palenia tytoniu, Unia Europejska powinna skupić się na edukacji. Taką metodę wybrało 38 proc. ankietowanych. 19 proc. pytanych odpowiedziało, że UE nie powinna w ogóle zajmować się tym tematem. Dla 12 proc. ankietowanych ważne jest ograniczenie dostępności miejsc, gdzie można palić tytoń, a dla 10 proc. opodatkowanie zwiększające koszty zakupu tytoniu. Ponadto 63 proc. respondentów uważa, że równoczesne zakazanie sprzedaży małych paczek papierosów, slimów oraz papierosów smakowych oraz zwiększenie rozmiarów komunikatów ostrzegających o negatywnych konsekwencjach palenia, drukowanych na opakowaniach, nie przyczyni się do zmniejszenia liczby palaczy w Europie.37 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania. 69 proc. respondentów uważa ponadto, że coraz bardziej uciążliwe restrykcje wobec tytoniu nie przyczyniają się do zmniejszenia liczby osób które palą, bądź zamierzają palić.

Polacy uważają także, że organy unijne powinny zajmować się innymi sprawami, a kwestie związane z regulacjami rynku tytoniowego, pozostawić w gestii parlamentów narodowych. 78 proc. biorących udział w sondażu ocenia, że uchwalenie dyrektywy tytoniowej nie powinno być priorytetem dla UE. Ponadto 37 proc. Polaków uważa, że polski rząd wie lepiej, jak regulować kwestie związane z rynkiem tytoniu, 24 proc. wyraża odmienna opinię, a 39 proc. nie ma własnego zdania na ten temat. - Nasi rodacy są świadomi, że delegalizując określone typy papierosów powiększa się czarny rynek produkcji i przemytu tytoniu. Ma tego świadomość aż 76 proc. ankietowanych – komentuje Zbigniew Pisarski, prezes Polskiego Instytutu Myśli Gospodarczej. Dlatego 18 proc. respondentów uważa, że zamiast prac nad dyrektywą tytoniową konieczna jest koncentracja na walce z czarnym rynkiem i nielegalnym handlem papierosami. - W obliczu kryzysu finansów publicznych w Europie, Polacy zwracają także uwagę, że Unia Europejska powinna w większym stopniu skupić się na działaniach uzdrawiających gospodarkę i zwiększających liczbę miejsc pracy, niż na zadaniach z zakresu polityki zdrowotnej – dodaje Pisarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane