PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

BCC apeluje do premiera o zmianę projektu ustawy ws. akcyzy na tytoń

www.portalspozywczy.pl 26 września 2012 12:06

W sytuacji odczuwalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, oczywista wydaje się konieczność dbania o dochody budżetu państwa oraz równe dla wszystkich zasady zwiększające konkurencyjność firm. Dlatego bardzo krytycznie odnosimy się do niektórych propozycji zawartych w projekcie ustawy związanej z realizacją ustawy budżetowej na rok 2013, opublikowanej 18 września br. przez Ministerstwo Finansów, dotyczących zmiany struktury akcyzy na wyroby tytoniowe - czytamy w liście otwartym Business Centre Club (BCC) do premiera RP.

W ramach ustawy okołobudżetowej zaproponowano, bez żadnej uprzedniej konsultacji, drastyczną zmianę struktury opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych. Zdaniem BCC jest ona korzystna wyłącznie dla produktów jednej firmy - lidera rynkowego. Jednocześnie zmiana naraża budżet państwa na wymierne straty z tytułu niższych wpływów z opodatkowania sektora tytoniowego, powodowane nieuchronnym rozwojem szarej strefy.

"W omawianym projekcie zupełnie zignorowano dotychczasowe rozwiązania, zapewniające skuteczność z punktu widzenia dochodów budżetu państwa. Obecna struktura podatku akcyzowego, która od 2009 r. udowadnia swoją efektywność poprzez dostarczanie co roku wyższych niż zakładano wpływów do budżetu państwa, to sprawdzone i dobrze działające rozwiązanie. Dotychczasowy system przyniósł w ciągu ostatnich 3 lat nadwyżki podatku akcyzowego ponad planowane przez rząd wielkości w granicach od 700 mln do 2,3 mld zł rocznie. Teraz planuje się go zastąpić nieuzasadnionym merytorycznie i ryzykownym dla budżetu państwa rozwiązaniem, które jawnie faworyzuje pod względem podatkowym produkty najdroższe, zdominowane przez jednego gracza rynkowego - uderzając jednocześnie w konsumentów, dystrybutorów i producentów papierosów tańszych, stanowiących zdecydowaną większość rynku" - czytamy w liście otwartym do premiera.

"Jednocześnie w uzasadnieniu zmiany pomija się niebezpieczeństwo gwałtownego wzrostu szarej strefy (a więc przemytu i podrabiania papierosów), wynikające z drastycznej podwyżki akcyzy od najtańszych produktów. Ich konsumenci, których siła nabywcza maleje, nieuchronnie będą decydować się na zakup nielegalnych substytutów, co narazi na szwank budżet państwa i zdestabilizuje rynek, który przynosi budżetowi państwa z podatków co roku ponad 24 mld złotych, czyli odpowiada za niemal 10% wszystkich wpływów budżetowych państwa" - czytamy dalej.

Nie do zaakceptowania jest dla BCC również niesłychanie pospieszny tryb procesu konsultacji społecznych nad projektem. Drastyczne skrócenie terminu konsultacji może świadczyć o lekceważeniu zainteresowanych podmiotów oraz próbie przeforsowania szkodliwych dla budżetu i funkcjonowania rynku, niesprawdzonych rozwiązań, w tym wypadku również faworyzujących wybranego gracza rynkowego.

Business Centre Club apeluje do premiera o zmianę omawianego projektu, powrót do obecnej struktury podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe oraz bezpośredni nadzór nad toczącym się procesem legislacyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane