BCC i FROB: Mniejszy interchange wyjdzie gospodarce na dobre

wnp.pl 10 czerwca 2013 21:32

Ustawowe uregulowanie tak zwanych opłat interchange przyniesie korzyści konsumentom oraz małym i średnim przedsiębiorcom - twierdzą przedstawiciele BCC i Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Przedstawiciele operatorów płatności bezgotówkowych i banki są innego zdania. W efekcie od kilku lat trwa "walka" o obniżenie tych opłat. Sejm pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie.

W siedzibie BCC w Warszawie odbyła się wspólna konferencja Business Centre Club i Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego: "Ustawowa regulacja opłaty interchange - ochrona przedsiębiorców i konsumentów, czy ograniczenie wolnego rynku?" Uczestnicy starali się znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie - czy interes publiczny może być nadrzędny w stosunku do wolności gospodarczej w świetle konstytucyjności zapisów o wysokości interchange?
W Polsce stawka interchange dla kart debetowych wynosi około 1,3 - 1,5 procent. Średnia w Unii Europejskiej to 0,72 procent. Najniższe opłaty w Europie występują w Finlandii i wynoszą 0,19 procent. Koszt funkcjonowania systemu płatności kartowych wynosi w Polsce około 2 miliardów złotych.
- W przypadku opłat interchange mamy do czynienia z dwoma graczami na rynku, którzy wykorzystując swoją pozycję dyktują ceny i reszta uczestników nie bardzo ma cokolwiek do powiedzenia a za wszytko płaci klient. To zrozumiałe, bo zawsze monopolista będzie egzekwował swoją pozycję a efektem tego są jedne z najwyższych opłat za transakcje bezgotówkowe. A to ma negatywne konsekwencje dla gospodarki. Państwo powinno dbać o to żeby ta siła duopolistyczna nie była tak bezwzględnie egzekwowana i w tym właśnie dostrzegam interes publiczny -powiedział Bohdan Wyżnikiewicz.
Dr Jan Byrski z Kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy podkreślił, że w Konstytucji RP chroniona jest wolność działalności gospodarczej ale także sam ustawodawca przewidział, że w pewnych sytuacjach można ją ograniczać. - Z konstytucji wynika, że wolność działalności gospodarczej można ograniczać tylko w ustawie i tylko ze względu na ważny interes publiczny - wyjaśnił mec. Byrski.
Celem projektu ustawy o opłatach intechange, nad którym pracuje Sejm jest przede wszystkim rozwój obrotu bezgotówkowego i przeciwdziałanie monopolistów na naszym rynku - Z tych uzasadnienia wynika, że uregulowanie ustawowe opłat interchenge spełnia przesłankę interesu publicznego - dodał mec. Byrski.
Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej BCC podkreślił, że Polska nie jest jedynym kraje w którym toczą się spory na ten temat. - To ważny temat, bo beneficjentami systemu są konsumenci którzy wielokrotnie nic o tym nie wiedzą - powiedział Grelowski.Joana Sanchez Klosinska z MasterCard podkreśliła, że w ostatnich miesiącach masterCard wyszedł z propozycją stworzenia kodeksu postępowania obniżek interchange podobną inicjatywę przedstawiła Visa.

Czytaj wiecej: wnp.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane