PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Branża handlowa opowiada się za rozwiązaniem legislacyjnym w kwestii opłat interchange

Autor: www.dlahandlu.pl 20 czerwca 2012 15:30

Branża handlowa opowiada się za rozwiązaniem legislacyjnym w kwestii opłat interchange

11 czerwca Kancelaria Premiera Rady Ministrów postanowiła wpisać do wykazu prac legislacyjnych projekt założeń dotyczący modeli prowizyjnych na rynku płatności bezgotówkowych. - Jako środowisko branżowe jesteśmy za rozwiązaniami legislacyjnymi w kwestii opłat za płatności kartą. Tylko to daje gwarancję, że obejmie ono wszystkie karty i wszystkich akceptantów w Polsce, którzy dziś z tytułu interchange płacą miliardy złotych. Preferowanym przez nas rozwiązaniem jest specustawa - mówi Waldemar Nowakowski z Polskiej Izby Handlu.

Stawki opłat interchange w Polsce są dziś ponad dwukrotnie wyższe w stosunku do wartośc średniej stawek obowiązujących we wszystkich państwach UE.

Polska Izba Handlu przeprowadziła badanie obejmujące 4.5 tys. sklepów w Polsce.  Wynika z niego, że średnia opłata MSC (Merchant Service Charge) wynosi 1,91 proc., a udział transakcji bezgotówkowych w sprzedaży to 11,9 proc. z tendencją rosnącą. MSC jako składowa marży handlowej wynosi średnio 12,30 proc. Jej udział i innych opłat z tytułu akceptacji kart płatniczych jako składowych wszystkich kosztów ogółem dochodzi do 2,60 proc. Łączny koszt akceptacji kart płatniczych stanowi nawet do 0,21 proc. wartości obrotu sieci. 

Jak wyjaśnia PIH, regulacja opłat interchange ma zatem zapewnić: powszechny dostęp do płatności elektronicznych, wygodę konsumenta, bezpieczeństwo transakcji, utrzymanie niskich kosztów w handlu przy rozwoju obrotu bezgotówkowego oraz koniec informacji typu: "płatności kartą od ..zł".

Jak wyjaśnia PIH, opłata interchange jest ustalana w sposób całkowicie arbitralny, bez udziału mechanizmów rynkowych, przez systemy płatnicze VISA i MasterCard, tworzące w Polsce duopol. Zdaniem handlu wysoka opłata interchange stanowi główną barierę dla rozwoju sieci akceptacji płatności kartami w Polsce (chodzi tutaj o zwiększenie ilości placówek handlowych akceptujących karty). Wysokie koszty akceptacji kart powodują niechęć sklepów do akceptacji płatności rachunków poniżej 20 zł za pomocą kart. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • NG. 2012-06-20 16:27:36

  Tym sposobem terminale zostaną tylko w dużych sieciowych sklepach, stacjach benzynowych i hotelach. Z małych sklepów znikną bo żadnemu agentowi rozliczeniowemu nie będzie się opłacało inwestować w punkty generujące małe obroty. Nic tylko pogratulować pomysłu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,69

 • Śr

  6,13

 • Min

  4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane