PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Branża ma uwagi do pomysłu zjednoczenia wszystkich inspekcji

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 9 września 2014 09:13

Projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii przewiduje scalenie służb kontrolnych dla poprawy bezpieczeństwa żywności. Branża co prawda popiera ten pomysł, ale ma do niego szereg uwag - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Nowy urząd miałby powstać w wyniku połączenia Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i przejęcia części kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowa instytucja miałaby podlegać bezpośrednio pod premiera, a więc pozostać niezależna od ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W założeniu ma to zagwarantować nowemu organowi niezależność.
Jak zauważa "DGP", handlowcom i producentom podoba się proponowane rozwiązanie, choć zarazem twierdzą, że projekt pozostaje niedopracowani. Zdaniem Karola Steca z departamentu prawnego POHiD, liczba kontroli po zmianie prawa wcale nie ulegnie zmniejszeniu. Może się też okazać, że handel będzie narażony na zbędne kontrole, bowiem tylko część kompetencji PIS ulegnie zespoleniu z nowym organem, ponadto niezależnie działalność będzie prowadzić Inspekcja Handlowa. Należy podkreślić, że już teraz każdy ze sklepów przechodzi co najmniej pięć urzędowych kontroli w ciągu roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2014-09-09 18:30:04

  Już za św.pamięci Lepera rząd miał powołać Agencję Żywności. I co ? wszystkie podmioty kontrolne żywności nie sa tym zainteresowane z prostego powodu-zmniejszą się stołki i do koryta będzie trudniej dla obiboków z obecnych inspekcji!!!. poza tym trwa walka kto miałby być najważniejszy a kto podporządkowany komu?.Ale taka opcja jest logiczna i konieczna bo dzisiaj każdy odpowiada teoretycznie a w praktyce nikt!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,13

 • Śr

  6,40

 • Min

  3,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane