Branża składa petycję do szefa KE w sprawie dyrektywy tytoniowej

Autor: PIH, www.dlahandlu.pl 13 lipca 2012 12:08

12 lipca 2012 r. z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Podlaskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się spotkanie poświęcone przygotowywanej przez Komisję Europejską unijnej dyrektywie dotyczącej wyrobów tytoniowych (2001/37/WE). Współorganizatorem spotkania była Polska Izba Handlu.

Zgodnie z przeprowadzoną przez Polską Izbę Handlu analizą, wprowadzenie przepisów omawianej dyrektywy grozi gwałtownym poszerzeniem szarej strefy, a więc nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi oraz licznymi utrudnieniami dla polskich przedsiębiorców, szczególnie w sektorze MŚP, przy jednoczesnym braku udokumentowanego efektu w postaci poprawy zdrowia, czy zachowań prozdrowotnych konsumentów. Przewiduje się, że zmiany w tym dokumencie doprowadzą też do spadku popytu na krajowy tytoń, co w negatywny sposób wpłynie na plantatorów tego surowca.

Na spotkaniu została przedstawiona petycja podpisana przez 9626 polskich przedsiębiorców, którzy są przeciwni wprowadzaniu wspomnianych zmian oraz zostały wyszczególnione przykłady skutków podobnych ograniczeń w niektórych krajach, które przyniosły jak dotąd efekt odwrotny do zamierzonego.

Dyrektor Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysław Noworyta poruszył m.in. kwestię zakazu stosowania w produkcji wyrobów tytoniowych dodatków, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla plantatorów tytoniu, szczególnie odmiany Burley. Jak przekonywał, zmniejszenie wielkości upraw odmiany Burley na rzecz innych gatunków, może mieć fatalne skutki zarówno pod względem ekonomicznym jak i społecznym.

Na obszarze Podlasia znajduje się ok 400 plantacji tytoniu (produkowane jest rocznie ok 2 tys. ton tytoniu) stanowiących bezpośrednie miejsce pracy dla ok. 1000 mieszkańców regionu, a uwzględniając pracowników sezonowych, nawet kilka tysięcy.

Obecnie w Parlamencie Europejskim toczy się dyskusja, w której dominują dwa nurty. Po pierwsze rola przemysłu w produkcji tytoniu i związane z tym wpływy do budżetów państw. Drugi nurt związany jest z kwestiami zdrowotnymi i kosztami, jakie za sobą niesie leczenie konsumentów tytoniu.

Efektem spotkania będzie podpisanie wspólnego stanowiska Marszałków Polski Wschodniej, Polskiej Izby Handlu i Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu oraz przekazanie go wraz z 9626 petycjami polskich przedsiębiorców szefowi Komisji Europejskiej José Manuela Durão Barroso.

Dom Polski Wschodniej planuje dalsze działania mające na celu lobbowanie za odpowiednimi zapisami w unijnej dyrektywie w sprawie wyrobów tytoniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • gość 05943 2012-07-17 18:46:26

    a co ich obchodzi że tysiące ludzi straci źródło utrzymania ważne są stołki

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane