PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Branżę tytoniową czeka trudny rok

www.portalspozywczy.pl 5 stycznia 2015 12:51

Pogarsza się sytuacja w branży tytoniowej. W listopadzie zeszłego roku legalna sprzedaż papierosów spadła do poziomu poniżej 3 mld sztuk, co jest poziomem rekordowo niskim - nie notowanym już od wielu lat. Jako przyczynę branża wskazuje przede wszystkim zbyt szybkie tempo podwyżek akcyzy tytoniowej.

Plantatorzy, sektor przetwórstwa tytoniu i produkcji papierosów, a także polski handel jest bardzo silnie uzależniony od zmian fiskalnych ustalanych przez Ministerstwo Finansów. W Polce udział podatków w cenie finalnej papierosów wynosi 85,1 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej (wyższy udział obciążeń występuje tylko w Wielkiej Brytanii: 87,3 proc. i Grecji - 85,8 proc.).

Udział podatków w cenie wzrósł w 2014 r. o 0,4 pkt. proc. Udział kosztów surowców i produkcji oraz marż (producentów, hurtowników i sprzedawców) w cenie detalicznej skurczył się z 15,4 proc. do 14,9 proc. To pokazuje jak duże znaczenie dla końcowej ceny produktu mają podwyżki podatku akcyzowego (i VAT) dokonane przez Ministerstwo Finansów, i jak relatywnie niewielkie możliwości mają legalnie działający producenci wyrobów tytoniowych, zwłaszcza w sytuacji gdy dramatycznie kurczy się legalna sprzedaż papierosów (w zeszłym roku ponad 10 proc. r./r) , i jednocześnie dynamicznie rośnie szara strefa.

Dowodem może być pogorszająca się kondycja finansowa przemysłu tytoniowego. Według ekspertów z IERiGŻ, w 2013 r. uległa ona pogorszeniu, głównie ze względu na wzrost stawki akcyzy na papierosy, który wpłynął na spadek produkcji. Skutki złej polityki fiskalnej są aż nadto widoczne. W 2013 r. wartość produkcji sprzedanej w krajowym przemyśle tytoniowym liczonej w cenach bazowych spadła o 3,9 proc. do 3,76 mld zł. Wartość krajowego rynku wyrobów tytoniowych wyniosła 22,8 mld zł i była nominalnie o 1 proc., a realnie o 8 proc. mniejsza w porównaniu 2012 r.

Mniej korzystne niż w 2012 r. wyniki finansowe znalazły odzwierciedlenie w pogorszeniu wskaźników rentowności - na poziomie brutto spadła o 1,6 pkt. proc. do 4,7 proc., a na poziomie netto o 1,4 pkt. proc. do 3,8 proc. W efekcie zdolność zakładów tytoniowych do pomnażania kapitału (wyrażona akumulacją netto) zmniejszyła się do 9,5 proc. Pogorszeniu do 0,9 uległa zdolność do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych w oparciu o aktywa obrotowe, i wskaźnik bieżącej płynności finansowej utrzymywał się znacznie poniżej minimalnego wyznaczonego przez banki.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane