CBOS: Wakacyjna praca dobra dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat

Autor: PAP 6 października 2017 12:07

62 proc. Polaków uważa, że dzieci poniżej 15 roku życia nie powinny pracować w wakacje; jednocześnie ankietowani deklarują, że wakacyjna praca jest dobra dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat - wynika z sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.

Zasięg akceptacji wakacyjnej pracy dzieci jest tym większy, im starszy jest wiek uczniów, których dotyczy pytanie. Jak podaje CBOS, większość dorosłych Polaków (87 proc.) uważa, że uczniowie w wieku od 16 do 19 lat powinni podczas wakacji szkolnych pracować zarobkowo. Przeciwnego zdania jest jedynie 8 proc. ankietowanych.

Co trzeci badany uważa, że poświęcić część wakacji na pracę powinni również uczniowie w wieku od 13 do 15. Większość ankietowanych (62 proc.), uważa jednak, że młodzież w tym wieku nie powinna tego robić.

Sprzeciw niemal wszystkich badanych (94 proc.) wzbudza ewentualna wakacyjna praca zarobkowa najmłodszych dzieci, mających od 7 do 12 lat (94 proc.), i tylko nieliczni oczekują, że uczniowie w tym wieku będą podejmować taką aktywność (4 proc.).

Jak podaje CBOS, stosunek do podejmowania wakacyjnej pracy przez uczniów do 15 roku życia różnicuje przede wszystkim miejsce zamieszkania respondentów - najwięcej zwolenników takiego rozwiązania jest wśród mieszkańców wsi i miast poniżej 20 tysięcy. Mimo to, w niemal wszystkich grupach społecznych dominują przeciwnicy zarobkowej pracy uczniów poniżej 16 roku życia.

Wyjątek stanowią rolnicy indywidualni, wśród których tyle samo badanych uważa, że uczniowie w wieku 13-15 lat powinni pracować zarobkowo podczas wakacji, ile wyraża pogląd przeciwny (po 47 proc.).

Sondażownia informuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, wśród gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, nieco zwiększył się odsetek tych, w których przynajmniej jedno z nich podczas ostatnich wakacji pracowało zarobkowo (wzrost z 20 proc. do 23 proc.).

Pracę zarobkową w czasie wakacji najczęściej podejmowali uczniowie z grupy wiekowej 16-19 lat (31 proc. wskazań badanych z gospodarstw, w których są uczniowie z tej grupy, co odpowiada 21 proc. ogółu gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym). Sporadycznie takie prace podejmowali uczniowie poniżej 16 roku życia.

Jak wynika z sondażu, w przypadku uczniów w wieku 7-12 lat oraz 13-15 lat występuje związek między przekonaniami rodziny w kwestii podejmowania przez dzieci w tym wieku pracy zarobkowej, a faktycznym jej podejmowaniem, natomiast w przypadku młodzieży szkolnej w wieku 16-19 przekonania rodziny nie wykazują takiego związku.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 7-14 września, na liczącej 985 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane