PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Cena za 10 g czystego alkoholu będzie wynosić 2 zł ?

Autor: PAP 24 kwietnia 2015 09:12

Według zleconych przez PARPA wyliczeń ekonomistów optymalna cena za standardową porcję 10 g czystego alkoholu, powinna wynosić 2 zł. Ale to, czy minimalna cena zostanie wprowadzona, zależy od parlamentu - powiedział PAP dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka.

Jak wyjaśnił, w opracowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych projekcie Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2016-2020 są wytyczne na temat wprowadzenia minimalnych cen za porcję alkoholu, ale nie oznacza to, że od 1 stycznia 2016 r., kiedy wejdzie w życie program, będą podniesione ceny alkoholu.

Program został skierowany do Ministerstwa Zdrowia, które będzie pracować nad ostatecznym kształtem tego dokumentu. Brzózka zaznaczył, że nie zawiera on konkretnej propozycji dotyczącej wysokości minimalnej ceny alkoholu.

"To jest bardzo wstępny szkic projektu, w którym są sformułowane cele strategiczne i cząstkowe, proponowane działania i wskaźniki. Ale nigdy w narodowym programie nie będzie podana konkretna kwota minimalna" - powiedział.

"Program to jest zbiór wytycznych, celów strategicznych, rekomendacji i działań, które są proponowane w związku z tym, że jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie spożycie alkoholu rośnie" - dodał.

Brzózka podkreślił, że wytyczne WHO, poza ograniczeniem dostępności fizycznej, czyli ograniczeniem liczby punktów sprzedaży, wskazują również na możliwe obniżenie ekonomicznej dostępności alkoholu.

"Tutaj są dwa mechanizmy - jeden używany przez ministra finansów, czyli podatek akcyzowy, a drugi, który został przyjęty w UE i zgodny jest z wytycznymi WHO, to regulacja ceny minimalnej. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma żadnych konkretów, jeśli chodzi o wysokość tej kwoty" - powiedział.

Brzózka poinformował, że PARPA uczestniczy w europejskim projekcie badawczym ALICE RAP, w który zaangażowane jest blisko 30 państw europejskich i ponad setka badaczy. Jego celem jest opracowanie nowego podejścia do problemu uzależnień, w tym również szkodliwości alkoholu, tytoniu, narkotyków i innych używek. W ramach tego projektu powstały wyliczenia dotyczące wysokości optymalnej ceny alkoholu.

"PARPA jest agendą wiodącą w obliczeniach ekonomicznych. Przez naszych ekonomistów - nie przez lekarzy, nie przez psychoterapeutów, nie przez psychiatrów - zostały przeprowadzone wyliczenia dotyczące kosztów ponoszonych przez nas z powodu obecności alkoholu na rynku. Są tam również dywagacje na temat ceny minimalnej za standardową porcję alkoholu w Polsce. Rozpatrywany był przedział od 1,5 zł do 3 zł. Chodziło o optymalizację pewnych rozwiązań z punktu widzenia zdrowia publicznego i przy uwzględnieniu interesów gospodarczych kraju" - powiedział.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,49

 • Śr

  3,34

 • Min

  2,19

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane