CMR: Zdrowa żywność i alkohole mocne z największymi wzrostami sprzedaży w małym formacie

Autor: CMR 25 listopada 2016 10:33

CMR: Zdrowa żywność i alkohole mocne z największymi wzrostami sprzedaży w małym formacie Fot. za Shutterstock.com

W październiku 2016 r. obroty sklepów małoformatowych do 300 mkw. były o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej, a o 2,9 proc. niższe niż miesiąc wcześniej. Liczba transakcji zmniejszyła się w porównaniu do października 2015 o 6,7 proc. i o 10 proc. w porównaniu do września 2016 - wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku.

Październik to jeden z tych miesięcy w roku, w których liczba transakcji i wartość sprzedaży zmniejsza się w sklepach małoformatowych do 300mkw. w porównaniu do miesięcy wiosenno-letnich. Spadek liczby transakcji względem tego samego okresu rok wcześniej raportowany jest dla każdej kategorii z wyjątkiem produktów tytoniowych, gdzie za wzrost liczby transakcji i wartości sprzedaży odpowiedzialny jest tytoń oraz papierosy. Największe wzrosty wartości sprzedaży w porównaniu do października 2015 odnotowywane są dla niektórych kategorii alkoholi mocnych: whisky i bourbon, likiery, kremy, bittery oraz gin.

Warto zwrócić uwagę na kategorię tzw. zdrowej żywności (produkty sojowe, ryżowe) które zwiększają swoją dostępność w sklepach małoformatowych i odnotowują największy wzrost wartości sprzedaży oraz liczby transakcji na tle innych kategorii produktowych. Największy spadek liczby transakcji spośród wszystkich kategorii produktowych odnotowały startery (spadek o 68% rdr), co może być skutkiem zmian dotyczących obowiązku rejestracji numerów telefonów. Spośród bardzo ważnych kategorii produktowych dla małego formatu spadek liczby transakcji rdr odnotowano dla piwa (o 6%), dla soków, nektarów, napojów niegazowanych (o 11%) oraz dla napojów gazowanych (o 7%).

Mimo sezonu jesiennego, w którym zwiększa się liczba przeziębień i infekcji wśród konsumentów, w październiku 2016 odnotowano spadek liczby transakcji oraz wartości sprzedaży w porównaniu do października 2015 dla takich kategorii jak środki na przeziębienie i grypę, środki przeciwbólowe, środki na ból gardła. Wzrost sprzedaży dla tych kategorii jest widoczny w porównaniu do poprzedniego miesiąca br.

Średnia wartość transakcji w sklepach małoformatowych do 300 m2 w październiku 2016 r. wyniosła 13 zł, czyli o prawie 10% więcej niż w październiku 2015 roku i o prawie 8% więcej niż we wrześniu br.


Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Zuzanna12 2016-12-02 10:59:00

    no zdrowa żywność zyskuje na popularności w polsce. ja sama kupuję w takich eko sklepach całkiem regularnie! ostatnio znalazłam naturo.pl to taki nieduzy sklep internetowy i mają tam swietne produkty! i ciągle jakies promocje dla stalych klientów wiec wiedzą jak zachęcić ludzi ;)

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane