PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Czerwona Torebka sprzedaje sieć Małpka Express mniejszościowemu akcjonariuszowi

Autor: www.dlahandlu.pl 23 grudnia 2014 19:00

Czerwona Torebka sprzedaje sieć Małpka Express mniejszościowemu akcjonariuszowi

Czerwona Torebka oraz jej spółki zależne (posiadające akcje Małpka S.A.) zawarły z Forteam Investments Limited przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Małpka (właściciela sieci sklepów convenience Małpka Express). Transakcja została wyceniona na ponad 360 mln zł. Pierwsza transza ma zostać opłacona w akcjach, reszta rozłożona jest na trzy lata. PineBridge Investments za pośrednictwem spółki celowej Forteam Investments Limited (dawniej Forteam Investments S.ár.l.) jest mniejszościowym udziałowcem Czerwonej Torebki z udziałem w kapitale na poziomie 16,8 proc., dzięki czemu ma ponad 12 mln akcji i głosów na Walnym Zgromadzeniu Czerwonej Torebki.

Strony oświadczyły, że ich zamiarem jest realizacja transakcji, w toku której Forteam nabędzie od sprzedających spółek 100 proc. akcji „Małpka" S.A. Cena nabycia akcji została ustalona na kwotę 362,3 mln zł

Finalizacja transakcji uzależniona jest przede wszystkim od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad „Małpka" S.A. przez kupującego. W umowie znajduje się zapis o możliwości udzielenia spółce Małpka przez kupującego dodatkowego finansowania do kwoty 12 mln euro.

Forteam, jeżeli uzyska zgodę UOKiK, ma zapłacić pierwszą transzę ceny zakupu - 37,6 mln zł w akcjach, przekazując Czerwonej Torebce i jej spółkom zależnym cały swój pakiet, wyceniany na giełdzie według ceny z zamknięcia z dnia 23.12.2014 r. na 27,3 mln zł. Reszta ceny ma zostać zapłacona w ciągu trzech lat.

-Strony umowy postanowiły, że sprzedaż akcji Małpka oraz rozliczenie części ceny nabycia płatnej w dniu zamknięcia transakcji nastąpi za pośrednictwem domu maklerskiego" - napisano w komunikacie.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca akcje Czerwonej Torebki potaniały o 54,82 proc. i są warte 2,25 zł za akcję (w połowie lutego 2014 roku było to 12 zł).

Po trzech kwartałach 2014 roku wynik finansowy brutto Czerwonej Torebki zamknął się stratą w kwocie 93,99 mln zł wobec 26,93 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czerwona Torebka jako spółka akcyjna została założona w 2007 r. i stanowi kontynuację działalności prowadzonej przez Mariusza Świtalskiego, głównego akcjonariusza firmy oraz założyciela sieci Eurocash, Biedronka i Żabka.

Pierwszy sklep Małpka Express został otwarty w marcu 2012 roku. Do dziś na terenie całego kraju działa blisko 350 sklepów. Małpka Express to sieć sklepów formatu convenience rozwijana na zasadach systemu partnerskiego. Sklepy oferują asortyment spożywczo-monopolowy, składający się z ok. 2 500 indeksów produktowych. Są to m.in.: artykuły spożywcze, słodycze, warzywa i owoce, alkohole i wyroby tytoniowe oraz prasa, chemia i kosmetyki. 

PineBridge jest mniejszościowym udziałowcem Czerwonej Torebki od marca 2009 roku. Fundusz był także mniejszościowym udziałowcem Żabki w latach 2000-2007.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane