Detaliści mogą wziąć na siebie koszty podwyżki VAT, to ryzykowne dla małych sklepów

Autor: Marta Ogonek, dlahandlu.pl 7 września 2010 09:18

Detaliści mogą wziąć na siebie koszty podwyżki VAT, to ryzykowne dla małych sklepów

- Sytuacja na rynku spożywczym jest w chwili obecnej bardzo trudna, ceny wzrosną na pewno ze względu na pogodę, powódź. Sama podwyżka VAT-u na artykuły spożywcze nie miałaby wpływu na wzrost cen detalicznych, a nawet w niektórych przypadkach te ceny powinny być niższe np. na nabiał, wędliny i in.ze względu na obniżenie stawki z 7 proc. do 5 proc. Natomiast podwyższenie stawki z 22 proc. spowoduje podniesienie cen na paliwo, na energię i inne. To te podwyżki mogą spowodować znaczący wzrost cen - uważa Elżbieta Wasilewko, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Kupców Polskich "Sklep dla Ciebie".

Zdaniem Elżbiety Wasilewko podwyżki cen są dla detalistów zawsze dużym ryzykiem. - Nasi dostawcy jeszcze się nie wypowiadają na ten temat. Zobaczymy jak się zachowają, od tego dużo zależy - mówi nasza rozmówczyni.

Prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich "Sklep Dla ciebie" przewiduje, że detaliści bojąc się podwyżki cen wezmą koszty na siebie zmniejszając swoją marżę, a to w konsekwencji może doprowadzić do zniknięcia z rynku części małych sklepów. - Jest jeszcze jeden problem, który detaliści i hurtownicy muszą wziąć na siebie i ponieść duże koszty - to aktualizacja programów komputerowych, nowe stawki na kasach fiskalnych i czytnikach. nie każdy bedzie mógł sobie pozwolić na takie wydatki - podsumowuje Elżbieta Wasilewko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane