PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Duży popyt na pracowników z branży handlu i sprzedaży

Autor: Pracuj.pl 10 lipca 2014 10:32

Jak wynika z kwartalnego raportu Pracuj.pl, sytuacja na rynku pracy w II kwartale tego roku była zadecydowanie lepsza niż przed rokiem. Pracodawcy opublikowali w tym serwisie blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013. Tradycyjnie już największy popyt na pracowników odnotowano w branży handel i sprzedaż - co piąta oferta pracy pochodziła z tego sektora.

Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym, do nich skierowane było aż 71 proc. ofert. Warto jednak zauważyć, że o 30 proc. względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników na stanowiska asystenckie. Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co jednak warte podkreślenia o 1/5, w porównaniu do II kwartału 2013, wzrósł popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób. 

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami pozostają handlowcy i specjaliści od sprzedaży - w II kwartale 2014 roku co czwarta ofert skierowana była właśnie do nich. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których tym razem było jednak nieco mniej propozycji niż w I kwartale, bo 18,5 tys. (spadek o 7 proc.), a na trzecim pracownicy działów finansowych. Dla nich z kolei na Pracuj.pl było ponad 17 tys. ofert, czyli o 5 proc. więcej niż w I kwartale tego roku i aż o 1/5 więcej niż przed rokiem.

Największy przyrost liczby ofert rok do roku odnotowano jednak w przypadku specjalistów ds. HR i nieruchomości - odpowiednio o 28 proc. i 25 proc więcej. Specjalistów ds. HR najczęściej szukały firmy z sektora finansowego oraz handlowego.

Najwięcej ofert, bo ponad 1/5, pochodziło z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy, bo blisko 3/4 propozycji pracy z tego województwa to ogłoszenia ze stolicy. Drugie w kolejności było województwo dolnośląskie, a trzecie wielkopolskie, choć nadal w tych dwóch regionach było w sumie mniej ofert pracy niż w woj. mazowieckim. Na Mazowszu odnotowano też największy roczny przyrost liczby ofert pracy (o prawie 26 proc.), choć znaczącymi wzrostami mogą się również pochwalić województwa: wielkopolskie (wzrost o 19 proc.), dolnośląskie (o 12 proc.) i małopolskie o (11 proc.).

Niestety rynek pracy nadal pozostaje spolaryzowany - z jednej strony mamy Warszawę z największym rynkiem pracy w Polsce, z drugiej województwa, gdzie ofert jest bardzo mało.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. marketu 2014-07-17 05:30:09

    Ciekawe czy też na osoby 50-60+ co za obłuda i robienie ludziom wody z mózgu!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane