Dyrektor POHiD: Drobny handel wie jak konkurować z dyskontami

Autor: portalspozywczy.pl/dlahandlu.pl 20 marca 2015 10:09

Dyrektor POHiD: Drobny handel wie jak konkurować z dyskontami

- Duży format spowolnił. Mali się integrują, m.in. we franczyzie, ale nie tylko. Dobrze poczynają sobie różnego rodzaju porozumienia (detal-hurt, detal-hurt-producent itp.), grupa partnerskie, zakupowe, zorganizowane na współpracę w części kategorii (np. mięso, słodycze). To nie jest sieć sensu stricto, ale forma integrowania: ograniczania kosztów, logistyki, mechanizmu sieciowego, wsparcia konsultingowego etc. - mówił podczas konferencji " Handel niezależny i sieciowy w Polsce wobec wyzwań gospodarki opartej na wiedzy" dyrektor generalny POHiD, Andrzej Faliński.

 - Marki własne są tworzone z hurtownikiem lub producentem bezpośrednio, przez kilkunastu producentów do hurtownika - dla kilkudziesięciu podmiotów detalicznych. Gdzie rodzi się konkurencyjność? Coraz częściej w łańcuchu dostaw - tu można pewne rzeczy sfinansować wspólnie, to dotyczy większych graczy. Ma też swoje ciemne strony - to problem płatności, zaległe należności. Wykładnicze wzrosty obrotów w hurcie nie przekładają się na rentowność biznesu. Tam, gdzie uda się stworzyć mechanizm skali, uda się stworzyć zapasy, jeśli nie - trzeba kredytować działalność. Będzie przyspieszał proces konsolidacji hurtu, a to z kolei wymusi konsolidację detalu. Będzie coraz mniej placówek poniżej 100 mkw. - mówił Andrzej Faliński.

- Konkurencja jest zrównoważona wśród dużych sieci, ale najwięcej będzie się działo po stronie mniejszych podmiotów. Handel będzie szukał rentowności w eksporcie (tak jak Tesco w Wlk. Brytanii, Lidl). Konkurowanie łańcuchem będzie kluczowe.
Mały handel musi się organizować, jak np. Mazowiecka Grupa Kupiecka - jej działanie to „wygranie" kilku hurtowni, stworzyli sobie sami efekt skali - dodał dyrektor POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-03-20 10:51:11

  Niech ten lobbysta sie nie odzywa bo Faliński to szkodnik dla małych słabych krajowych sklepikarzy!!!1 On działa na rzecz dużych sieci!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,69

 • Śr

  2,80

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane