PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Dystrybutorzy e-papierosów muszą przygotować się do nowych regulacji

Autor: pr, dlahandlu.pl 13 lipca 2016 09:51

Europejski Komitet Normalizacyjny opracował główne kierunki normalizacji e-papierosów. Wkrótce zostaną opracowane normy, które powinny być wykorzystywane przez wszystkich europejskich dystrybutorów tego typu produktów.

Zdaniem wielu ekspertów normalizacja produkcji oraz metodologii badań papierosów elektronicznych jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktów dostępnych na rynku. Normalizacja wymagań technicznych dla papierosów elektronicznych, które dotychczas nie podlegały żadnym specjalistycznym normom, jest m.in. konsekwencją przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie UE europejskiej dyrektywy tytoniowej, która zobowiązuje producentów i importerów do prowadzenia specjalistycznych badań produktów oraz zgłaszania ich wyników do odpowiednich krajowych instytucji nadzorujących rynek.

Obecnie prace nad normami technicznymi odnoszącymi się do wszystkich papierosów elektronicznych i płynów do uzupełniania w e-papierosach dostępnych na rynkach krajów EU prowadzi komitet techniczny Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) CEN/TC 437. Normy będą obejmować wszystkie elementy mające wpływ na emisje aerozolu wytwarzanego przez papierosy elektroniczne. Będą więc dotyczyć zarówno konstrukcji urządzeń, jak i składników stosowanych w płynach nikotynowych używanych do inhalacji.

 – Wprowadzenie we wszystkich krajach europejskich identycznych norm jakościowych odnoszących się do papierosów elektronicznych będzie gwarantować wysokie bezpieczeństwo produktów tego typu. Aby zrealizować ten cel, w pierwszej kolejności musimy w krótkim czasie opracować jednolite normy badania parametrów e-papierosów i płynów nikotynowych, które będą mogły być stosowane przez producentów i laboratoria nadzorujące rynek – mówi Leon Kośmider, prekursor badań nad bezpieczeństwem papierosów elektronicznych i przedstawiciel delegacji polskich ekspertów w grupach roboczych Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego.

 Gospodarzem warszawskiego posiedzenia CEN/TC 437odpowiedzialnego za opracowanie norm dla branży papierosów elektronicznych, w którym wzięli udział delegaci z 14 krajów, był Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). PKN jest krajową jednostką normalizacyjną (działa od 1924 roku), która odpowiada za organizację działalności normalizacyjnej. Zadania PKN polegają na określaniu stanu i kierunków rozwoju działalności normalizacyjnej, organizowaniu i nadzorowaniu działań związanych z opracowywaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm oraz reprezentowaniu Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych i regionalnych organizacjach normalizacyjnych

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • No 2016-07-13 14:35:56

  A bez nikotynowe ?

 • heli 2016-07-13 14:04:35

  ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce, vapuję ONE od pół roku i wolałbym nie cofać się do analogów

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,51

 • Min

  9,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane