Eko Holding kończy proces konsolidacji rynku hurtowego i wprowadza marki własne

Autor: SII, www.dlahandlu.pl 2 lipca 2012 10:19

26 czerwca 2012 r. odbyło się walne zgromadzenie EKO Holding. Przedstawiciele SII zapytali członków m.in. o stopień zaawansowania i osiągniętych efektów przeprowadzanej konsolidacji spółek segmentu hurtowego. Zarząd wskazał, że pomimo formalnego zakończenia procesu konsolidacji, działania restrukturyzacyjne i dostosowawcze w segmencie hurtowym ciągle trwają. Aktualny ich postęp oszacować można na około 70-80b proc., z czego najtrudniejszy etap został już dokonany.

Obecnie czynności te mają na celu przystosowanie spółki Rovita S.A. do nowej sytuacji, która się wytworzyła na rynku. Podejmowane są działania zmierzające do poprawy logistyki firmy oraz dostosowania jej do potrzeb i wymagań dzisiejszego handlu, a także polepszenia jakości świadczonych usług. Do spółki Rovita S.A. wprowadzane są również standardy na wzór funkcjonujących już w logistyce EKO, w tym najciekawsze rozwiązania techniczne. Dodatkowo, zmiany dotyczą zasad funkcjonowania całego działu handlowego, polegające na decentralizacji podejmowanych decyzji, mające przyczyniać się do przyspieszenia całego procesu decyzyjnego, a docelowo także wpływać na wzrost sprzedaży. Ponadto, wprowadzane są marki własne EKO Holding, co powoduje, że spółka ma szanse generować większe obroty i większe marże.

Przedstawiciele SII zwrócili się także do prezesa zarządu spółki o wyjaśnienie wybranych pozycji z zatwierdzanego sprawozdania finansowego.

 Pierwsze pytanie dotyczyło przyczyn stosunkowo wysokiego udziału i jego wzrostu względem roku poprzedniego przeterminowanych należności handlowych. W opinii prezesa , taki stan wynika z sytuacji w całej branży i nie jest szczególnym zagrożeniem dla działalności firmy. Doświadczenie pokazuje, że pomimo występujących sytuacji braku spłaty należności, nie są to przypadki częste i wielkość ponoszonych z tego tytułu strat nie jest istotna. Spółka nie prowadzi także specjalnych działań związanych z ochroną przed niewypłacalnością kontrahentów. Koszty ubezpieczenia należności i monitorowanie ich ściągalności byłyby bowiem większe niż obecne straty z tytułu ich niespłacenia.

Następne pytanie dotyczyło wpływu wydłużenia terminów płatności u dostawców na poziom płaconych przez spółkę u nich cen. Prezes zarządu EKO Holding wskazał, że fakt ten nie odbił się w żaden sposób niekorzystnie na osiągane przez spółkę marże i koszty ponoszone w związku z dostawami.

Zarząd Spółki EKO Holding wyjaśnił również przyczyny nabycia w 2011 roku firmy JIM Sp. z o.o. Powodem tej transakcji była chęć uzyskania w interesujących miejscach praw do lokalu i koncesji alkoholowych. Na działalność spółki JIM Sp. z o.o. składają się natomiast cztery sklepy znajdujące się we Wrocławiu.

Czytaj również: SII mówi "nie" dla taniej emisji akcji Bomi. Proponuje inne rozwiązanie

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,24

  • Śr

    2,43

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10991

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 784717

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane