PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekologiczne produkty i miksy do smarowania najczęściej przeterminowanymi produktami

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 23 września 2013 12:58

Inspekcja handlowa opracowała najnowszy raport o skali oszustw dokonywanych przez sprzedawców. Wynika z niego, że na półkach spożywczych sklepów jest mniej towarów przeterminowanych - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W ubiegłym roku inspekcja przeprowadziła 23 tys. kontroli. 45 proc. z nich objęło artykuły spożywcze. Co trzecia dotyczyła produktów nieżywnościowych i usług, co dziesiąta nadzoru rynku, a co dwunasta kontroli paliw. Trzy z czterech wizyt kontrolerów przeprowadzono w handlu detalicznym.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna całych partii produktów sprawdzono prawie 150 tys. Przeterminowanych było 8,9 proc., co jest lepszym wynikiem niż rok temu, gdy nieświeżych produktów było 10,6 proc. Stojąc przed sklepową półką, uwagę warto zwrócić na wszelkiego rodzaju miksy do smarowania pieczywa. Kontrole ujawniły, że prawie co trzeci z nich był przeterminowany. Niewiele lepiej jest z produktami rolnictwa ekologicznego oraz orzechami i ich przetworami. Niezdatne do spożycia było ponad 22 proc. tego typu produktów. Za to bardzo rzadko dochodzi do oszustw na wadze. Niższą od deklarowanej przez producenta zawartość netto stwierdzono zaledwie w 111 z 8434 próbek, co stanowiło 1,3 proc. W 2011 r. mniejszą od deklarowanej wagę miało 1,6 proc. badanych produktów.

Kontroli poddano nie tylko spożywczaki, lecz także sklepy internetowe. Inspektorzy sprawdzili 210 takich przedsiębiorstw. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono u ponad połowy z nich. Skontrolowano także 12 podmiotów, w których nieprawidłowości wykryto w latach ubiegłych. Do 6 z nich znów pojawiły się zastrzeżenia. W przypadku uchybień najczęściej chodziło o brak zamieszczonej informacji o nazwie przedsiębiorstwa oraz niepoinformowanie kupującego, że nabywając towar poza lokalem, ma 10 dni na jego zwrot bez podawania przyczyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane