PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Eksperci: Rozwój obrotu bezgotówkowego zagwarantować mogą jedynie uregulowania prawne

Autor: www.dlahandlu.pl 8 kwietnia 2013 16:03

Rozwój rynku obrotu bezgotówkowego jest celem przyświęcającym bezsprzecznie wszystkim jego uczestnikom, choć niektórzy nie chcą pogodzić się z faktem, że skuteczność zapewnia najlepiej regulacja ustawowa opłat, z opłatą interchange na czele - uważa Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR.

Zdaniem Jana Byrskiego z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, ustawowe określenie opłaty interchange obejmuje obszar regulowany przepisami Konstytucji RP. Wprowadzenie maksymalnego poziomu opłaty interchange w formie ustawy spełni wymogi przewidziane w Konstytucji w zakresie interwencji prawa uzasadnionej interesem publicznym. - Tutaj "interes publiczny" rozumiany jest jako rozwój obrotu bezgotówkowego, przywrócenie równowagi pomiędzy interesariuszami systemu oraz przeciwdziałanie zakłóceniu procesu konkurencji poprzez działania dwóch dominujacych na rynku systemów płatniczych - wyjaśnia prawnik.

Rozwiązania samoregulacyjne na rynku kart, mimo ogromnego zaangażowania NBP, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - Również dobrowolne obniżki opłaty intercahnge przez główne systemy płatnicze, dokonane zostały pod wpływem presji wynikającej z debaty publicznej i są one jedynie próbą odsunięcia w czasie planowanej regulacji - uważają eksperci.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przy współpracy kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, opracował raport na temat opłaty interchange. Opracowanie wskazuje na potrzebę regulacyjnego obniżenia i utrzymania niższej opłaty interchange.  Wskazuje też na prawne podstawy wprowadzenia takiej regulacji , tkwiące w polskim systemie prawnym i europejskim acquis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane