PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Elastyczna forma zatrudnienia panaceum na redukcję etatów

Autor: Biuletyn PIH 16 lutego 2016 10:10

Jeden z problemów, z jakim często borykają się organizacje, to konieczność redukcji etatów. Dotyczy to w szczególności zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, która to generuje duże koszty pracy dla przedsiębiorców. W momentach zwolnienia gospodarczego i słabszej kondycji przedsiębiorstw zapada decyzja o redukcji etatów. Panaceum na tą sytuację stanowić może jedna z elastycznych form zatrudnienia - job sharing - mówi na łamach Biuletynu PIH Magdalena Kot-Radojewska, kierownik Akademickiego Biura Karier i Kształcenia Ustawicznego WSB.

Job sharing to inaczej dzielenie stanowiska pracy, które wyraża się w zatrudnieniu na jednym stanowisku dwóch lub więcej osób. Czas pracy można dzielić zarówno każdego dnia, jak i w według dni tygodnia, określonych tygodni miesiąca czy nawet okresu rozliczeniowego. Najprostszy przykład to dzielenie ustawowego dziennego czasu pracy po 4 godziny (jedna osoba pracuje od godziny 8.00 do 12.00, druga od 12.00 do 16.00).

Job sharing jest dobrym rozwiązaniem dla tych pracowników, którzy są zainteresowani pracą w niepełnym wymiarze czasu. Wymaga jednak bardzo dobrej organizacji pracy, zatrudnieni wspólnie podejmują odpowiedzialność za pracę i dzielą między siebie czas potrzebny na jej wykonanie. Naturalnie dzielą się też efektami wykonanej pracy. tj. płacami, premiami i innymi dodatkowymi
składnikami wynagrodzenia. Ta forma pracy wymaga odpowiednich predyspozycji osobowościowych parterów na danym stanowisku pracy – na pewno posiadają oni większą niezależność i samodzielność w planowaniu, realizacji zadań i dzieleniu się nimi. W niektórych przypadkach może to stanowić źródło konfliktu i wymagać interwencji przełożonych. Wśród mankamentów mogą pojawić się również: mniejsze zarobki, obniżenie motywacji wynikające z trudności identyfikowania indywidualnych osiągnięć pracowników, problemy z awansowaniem, trudności w komunikacji między pracownikami.

W Polsce job sharing nie jest powszechnie stosowany w organizacjach. To jedna z najmniej znanych spośród form elastycznych form organizacji pracy. Jeśli jest wykorzystywana, to najczęściej w przypadku stanowisk robotniczych i specjalistycznych, najczęściej w ochronie zdrowia, administracji publicznej, hotelach, edukacji i restauracjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane