PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert o rolniczym handlu detalicznym: Beneficjentami będą także konsumenci

Autor: dr Paweł Wojciechowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego 10 maja 2016 09:35

Rada Ministrów przesłała do konsultacji publicznych projekt ustawy dotyczący ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Wprowadza on zmiany w szeregu ustaw regulujących kwestie związane ze sprzedażą przez rolników żywności przetworzonej z surowców pochodzących z ich własnej uprawy, hodowli lub chowu. Najważniejszą modyfikacją jest wprowadzenie do polskiego prawa nowego pojęcia tzw. rolniczego handlu detalicznego (RHD), czyli możliwości sprzedaży konsumentowi finalnemu, bez udziału pośrednika, niewielkich ilości przetworzonej żywności.

Obowiązujące w UE regulacje dotyczące bezpieczeństwa sprzedawanej żywności, przewidziane w unijnym rozporządzeniu 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych oraz rozporządzeniu 853/2004 ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, dopuszczają pewne wyjątki. Obejmują one sprzedaż małej wielkości produkcji rolnej, dokonywaną przez producenta dla konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego. Odpowiedzialność za ustanowienie reguł prowadzenia działalności w zakresie dostaw bezpośrednich w sposób zapewniający realizację celów prawa żywnościowego, w tym ochronę zdrowia i życia konsumentów, została pozostawiona w gestii państw członkowskich. W polskim prawie dostawy bezpośrednie uregulowane zostały przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 roku w sprawie dostaw bezpośrednich, a w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego − przepisami ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 roku w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Proponowana instytucja RHD nawiązuje do przewidzianej w prawie unijnym instytucji dostaw bezpośrednich, jednak w zawartej w projekcie ustawy definicji rolniczego handlu detalicznego nie zaproponowano odwołania do odpowiednich przepisów rozporządzeń unijnych (jak ma to miejsce w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia przy definicji „dostaw bezpośrednich” oraz w ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego, przy definicji „sprzedaży bezpośredniej”). Poprzestano jedynie na odniesieniu się do dwóch innych definicji zawartych w prawie unijnym tj. handlu detalicznego oraz konsumenta finalnego. Rozwiązanie takie świadczy o tym, że polski ustawodawca w nowej regulacji zdecydował się wykroczyć poza zakres dostaw bezpośrednich, ograniczonych wyłącznie do produktów rolnych nieprzetworzonych. W rezultacie RHD obejmie zarówno żywność pierwotną, jak i żywność przetworzoną.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,60

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane