PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Odejście od zatrudnienia na etat powoduje problemy z jakością i stabilnością firm

Autor: Biuletyn PIH 2 października 2015 12:22

Jeszcze do niedawna firmy dążyły do pozyskania odpowiedniego pracownika oraz zapewnienia mu warunków, które przypiszą go na dłuższy czas do organizacji, zapewnią jego lojalność i zaangażowanie. Obecnie następuje rozluźnienie więzi z pracodawcą na rzecz wykonywania konkretnych zadań czy projektów - pisze w Biuletynie PIH Magdalena Kot-Radojewska, socjolog i pedagog.

Nastawienie organizacji na efektywność „tu i teraz” wyraża się w odejściu od zatrudnienia pełnoetatowego na czas nieokreślony i pozbywania się pracowników doświadczonych, w danym momencie mniej efektywnych, na rzecz kooperacji z pracownikami na zasadach umów elastycznych, tj. umowy cywilnoprawne czy outsourcing. Zmiany następują też po stronie pracobiorców, którzy –
w związku z brakiem stabilizacji zatrudnienia – są mniej skłonni budować tożsamość zawodową na podstawie długoletnich związków z jedną organizacją.

Badania CBOS z 2013 r. wskazują, że osoby najchętniej zmieniające pracę to te, które są nie mają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia oraz nie są usatysfakcjonowane finansowo. Czynniki te zyskują na znaczeniu w porównaniu z latami: 2006 i 2009.

Firmy zmniejszające liczbę pracowników stałych na rzecz elastycznych zwykle nie analizują wpływu tych działań na wartość kapitału ludzkiego, który jest nośnikiem znaczącej wiedzy organizacji. Szczególnie ryzyko występuje w sytuacji derekrutacji. Pracownik, który przychodzi do firmy, przynosi ze sobą określone kompetencje, wiedzę, zdolności, odchodząc z firmy – zabiera je ze sobą. W związku z tym pojawia się ryzyko utraty wiedzy, zwłaszcza ukrytej, która nie jest sformalizowana, zapisana w dokumentach czy procedurach. Stąd opuszczenie firmy nawet przez jednego z kluczowych pracowników może spowodować znaczną stratę w zasobach wiedzy.

Dlatego organizacja stosująca elastyczne formy zatrudnienia może mieć problem z jakością i
stabilizacją wiedzy w przedsiębiorstwie, co jest wynikiem „uciekania wiedzy”.
To szczególnie problematyczne wówczas, gdy określone wiedza i kompetencje są ściśle związane z konkretnymi działaniami przedsiębiorstwa lub komórkami organizacyjnymi, a nawet poszczególnymi
jednostkami, natomiast pozostała część organizacji nie ma świadomości ich istnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Obserwator 2015-10-03 22:34:49

    Zadziwiające, że "mądrym głowom" trzeba było kilku lat, aby dojść do takich wniosków. Szkoda, że przy okazji nie zauważają destrukcyjnego wpływu zwiększania zatrudnienia elastycznego na poczucie bezpieczeństwa i tzw. morale szczęśliwców, tj. pracowników, którzy (jeszcze?) mają stałe "bezpieczne" umowy.

    Odwieczna prawdy są takie, że "Chytry dwa razy traci" oraz "Żeby mieć zyski, trzeba najpierw zainwestować". I nie jest to sprzeczne z zasadą rozważnego i oszczędnego gospodarowania posiadanymi środkami.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane