Ekspert OPZZ o zakazie handlu w niedziele: Szkodliwy dla pracowników i konsumentów

Autor: finanse.wp.pl 26 stycznia 2018 10:30

Ekspert OPZZ o zakazie handlu w niedziele: Szkodliwy dla pracowników i konsumentów Fot. Shutterstock.com

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta we 30 stycznia. Piotr Szumlewicz z OPZZ wytyka jej jednak, że jest źle przygotowana: ma mnóstwo wad legislacyjnych, jest niedoprecyzowana i nieprecyzyjna - informuje Wirtualna Polska.

- Brak precyzji rodzi samowolę interpretacyjną. Skąd tak wiele wyłączeń z zakazu handlu, skoro zdaniem ustawodawcy niedziela ma być dla Boga i rodziny? Czy pracownik cukierni albo sklepu z dewocjonaliami mniej potrzebuje wolnej niedzieli niż pracownik supermarketu? - pyta doradca OPZZ i wskazuje, że na żadne z tych pytań ustawa nie odpowiada.

Zdaniem Szumlewicza ustawa może być szkodliwa dla pracowników i konsumentów, ponieważ  dowartościowuje małe sklepy, gdzie warunki pracy są najgorsze, a płace najniższe. Doradca OPZZ uważą, że to właśnie w najmniejszych placówkach handlowych najczęściej są łamane prawa pracownicze. Ekspert OPZZ zwraca uwagę, że jednocześnie ustawa koncentruje się jedynie na części jednej branży, bo setki tysięcy pracowników pracują w niedziele i ustawa się do nich nie odnosi. I radzi rządowi, żeby zamiast selektywnych zakazów, chaosu i narzucania społeczeństwu określonego modelu spędzania czasu wolnego, podjął działania na rzecz wyższych płac.

Więcej na finanse.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • jorge 2018-02-01 10:32:00

  Nie wiem czy warunki pracu w małych sklepach są takie najgorsze, ale wiem, że bez jakiegoś wpsracia te biznesy padną, a to przecież drobni polscy przedsiębiorcy którym wspracie się nalezy

 • Beata 2018-02-01 10:31:08

  Te dopiski senatorów a propos małych sklepów, że będą mogły pracować o ile za kasą stanie właściciel we własnym imieniu i na własny rachunek pewni sprawi że część sklepów będzie musiała się zamknąć, ale to wszystko zależy jak to jest zapisane w umowach i kontraktach

 • ktoś 2018-01-26 21:37:31

  Te małe sklepy płacą w Polsce podatki. Gdyby wzorem dużych sieci międzynarodowych nie płaciły podatków to mogłyby więcej zapłacić swoim pracownikom oraz zaproponować niższe ceny.

  Ale pewnie pan z OPZZ nie wie o tym, albo pieniądze od zagranicznych mocodawców pozwalają mu o tym zapomnieć.

  Kaufland z Lidlem - jeden właściciel - rocznie płacą ok 0,1% podatku dochodowego, a wynosi on przecież 19% (?) chyba nic się nie zmieniło, ale jak nawet to na pewno nie wynosi on poniżej 15% nie mówiąc o 0,1%.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane