Ekspert: Spada udział zagranicznych systemów franczyzowych w rynku

Autor: portalspozywczy.pl/dlahandlu.pl 17 marca 2015 10:50

Ekspert: Spada udział zagranicznych systemów franczyzowych w rynku

- Coraz więcej firm będzie korzystać z ograniczonej liczby franczyzobiorców. Najlepsi, najbardziej przedsiębiorczy będą mieć kolejne sklepy pod swoja pieczą. Mogą też prowadzić kilka różnych systemów, które będą się uzupełniały, ale nie konkurowały ze sobą - mówiła dr Marta Ziółkowska ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert. ds. franczyzy podczas konferencji " Handel niezależny i sieciowy w Polsce wobec wyzwań gospodarki opartej na wiedzy".

Jej zdaniem coraz częściej sieci franczyzowe będą wchodzić do dużych sklepów. - Coraz liczniej powstawać będą tzw. corner shopy, sieć może stać się franczyzobiorcą w pewnym obszarze. Kolejnym zjawiskiem, już występującym na naszym rynku, jest franczyza wiązana, czyli współpraca z dostawcami komplementarnych produktów, oparta na współdziałaniu, np. na stacjach benzynowych. Duży wpływ na sukces przedsięwzięcia mają również relacje na linii franczyzodawca-franczyzobiorca. Strony powinny działać w imię obopólnych korzyści - dodaje dr Marta Ziółkowska.

- Od kilku lat spada udział zagranicznych systemów franczyzowych w rynku. Najliczniej we franczyzie reprezentowany jest handel (FMCG, sklepy przemysłowe), to około 30 tys. sklepów. W sumie w tym modelu biznesowym działa 50 tys. podmiotów - mówi ekspert ds. franczyzy.

- Franczyza dobrze poradziła sobie w czasach stagnacji gospodarczej (wzrost liczby systemów i jednostek franczyzowych)- stała się w kryzysie atrakcyjna. Franczyzodawcy ograniczali ryzyko przerzucając część kosztów na partnerów. Franczyzobiorcy byli z kolei bardziej skłonni zainwestować w ten model biznesowy niż rozwijać działalność samodzielnie - dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mazgaj 2016-11-25 21:30:55

  a ja myślę, że dopiero zaczyna być naprawdę interesującym! Jest coraz więskzy wybór ofert, ludzie maja więcej pieniędzy, więc inwestowanie staje się ciut bardziej bezpieczne

 • zenon 2016-11-24 02:15:37

  ja myślę, że franczyza nadal jest bardzo interesującym pomysłem dla nowych przedsiębiorców. Udział może odrobinę spada ale według mnie dlatego, że już bardzo wiele osób korzysta z franczyzy.

 • mazgaj 2016-11-18 12:35:39

  to w zasadzie zależy mocno od tego ile masz do zainwestowania, gdzie i o jakim interesie myślisz.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,38

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane