Ekspert: Twarda franczyza nie jest jednoznaczna z dyscyplina zakupową

Autor: www.dlahandlu.pl 28 lutego 2012 09:38

Ekspert: Twarda franczyza nie jest jednoznaczna z dyscyplina zakupową

- Klasyczna franczyza opiera się na ścisłej współpracy centrali z franczyzobiorcami. Partnerzy zobowiązani są m.in. do przestrzegania standardów sieci związanych z prowadzeniem biznesu, wystroju sklepów, eksponowania produktów na półkach oraz udziału w szkolenia. Należy to rozumieć jako wsparcie, a nie dyscyplinę, która służy wyłącznie podporządkowaniu franczyzobiorców centrali - wyjaśnia Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie, Profit System.

- Doświadczenie i wiedza franczyzodawcy pozwalają partnerom uniknąć pomyłek w biznesie i zwiększają gwarancję sukcesu. Koncepty, które polegają na luźnej współpracy z franczyzodawcą niosą większe ryzyko niepowodzenia. Co prawda licencjobiorcy są bardziej samodzielni, ale częsty brak doświadczenia w biznesie może powodować błędy i obniżenie rentowności ich placówek - dodaje ekspert.

Jego zdaniem ścisła współpraca z centralą nie jest jednoznaczna z dyscypliną zakupową, która zmusza biorców do zaopatrywania się w towar wyłącznie w hurtowniach franczyzodawcy. - Wśród wielu wiodących firm na rynku FMCG istnieje możliwość współpracy partnerów z lokalnymi dostawcami. Przykładem jest Grupa Muszkieterów, która mimo stosowania sztywnych zasad współpracy z franczyzobiorcami nie narzuca im dyscypliny zakupowej. Część towaru sprzedawanego w supermarketach Intermarche pochodzi od lokalnych dostawców, a nie z hurtowni centralnych. Dzięki temu na półkach sklepów, oprócz standardowej oferty są również regionalne produkty. Podobnie funkcjonuje Carrefour. Partnerzy firmy też się cieszą swobodą zakupów. Na liście dostawców oprócz centrali, mają lokalne hurtownie - wyjaśnia Michał Wiśniewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • muszkieter 2014-03-24 20:20:29

    ten człowiek nie wie co mowi wIntermarche 95%towaru musi pochodzić z centrali

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane