PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Wkrótce możliwe duże przejęcia w handlu hurtowym

www.portalspozywczy.pl 14 sierpnia 2013 12:27

W segmencie handlu hurtowego możemy wkrótce być świadkami dużych transakcji, z udziałem takich firm jak Bać Pol, czy Specjał. Niewykluczone też, że do przejęć przystąpi sieć detaliczna Eko Holding - ocenia Marek Dojnow, partner zarządzający w Fidea.

Jak zauważa ekspert, Eurocash dzięki przejęciu Tradisu umocnił swoją pozycję na rynku hurtowym, który jednak wciąż jest bardzo rozdrobniony. - Pamiętajmy, że Eurocash ma niecałe 20 proc. udziałów rynkowych. Drugi czy trzeci w kolejce gracz ma obroty parokrotnie mniejsze od Eurocashu. Jest tu zatem duża przestrzeń do konsolidacji - mówi Marek Dojnow.
Jego zdaniem, ostatnie przetasowania na rynku hurtowym oznaczają, że dla wielu producentów, zwłaszcza mniejszych, Eurocash staje się trudniejszym partnerem w rozmowach. Dlatego w ich interesie jest, by inna grupa hurtowa umocniła się. - Tacy gracze jak Bać Pol, Specjał, Mar-Ol mają dobrą okazję, by przekonywać producentów do bliższej, partnerskiej współpracy. Myślę, że na tej nucie grają mniejsi operatorzy rynku hurtowego. Nie miejmy jednak złudzeń, że ktoś może zbudować porównywalną siłę do Eurocashu - mówi ekspert.
Jak mówi, jeszcze w tym roku możemy zobaczyć duże transakcje na rynku handlu hurtowego. - Chodzą słuchy, że Bać-Pol od jakiegoś czasu rozgląda się za pozyskaniem inwestora, który pozwoliłby mu wejść mocniej w segment detaliczny i wzmocnić hurt w tych częściach kraju, gdzie nie jest obecny. Zdziwiłbym się, gdyby Specjał nie robił równolegle czegoś podobnego. Natomiast Emperia podejrzewam że skoncentruje się na wzmocnieniu swojej działalności detalicznej zarówno od strony centrów logistycznych, jak i zwiększenia sieci sklepów. Stanie się w ten sposób bardziej łakomym kąskiem do przejęcia za jakiś czas - spekuluje ekspert Fidei.
Jego zdaniem, do przejęć może przystąpić sieć Eko Holding, do której niedawno wszedł fundusz Advent. - Zwykle w takich sytuacjach firma ma w planach 2-3 akwizycje zanim fundusz wystawi firmę na sprzedaż. Podejrzewam, że te rozmowy już się toczą i nie zdziwiłbym się, gdyby w tym roku ktoś dołączył do grupy EKO. Nie będzie to raczej Dino - ta sieć raczej będzie tylko poprawiać efektywność biznesu, bo prawdopodobnie fundusz Enterprise Investors będzie myślał o wyjściu z inwestycji w przyszłym roku - ocenia Marek Dojnow.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane