Energetyki to domena sklepów małoformatowych

www.portalspozywczy.pl 20 lutego 2017 13:51

Według Panelu Handlu Detalicznego, wartość sprzedaży kategorii napojów energetyzujących (zdefiniowanych jako suma napojów energetycznych, izotonicznych i witaminowych) w Polsce rośnie osiągając poziom 1,29 mld zł w 2016 roku. Rynek napojów eneretyzujących rozwija się dynamicznie – kategoria odnotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży wartościowej w porównaniu z rokiem 2015 – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Dominika Biszczanik, analityczka Nielsena.

Jak dodaje ekspertka, największe wzrosty sprzedaży kategoria ta osiąga w sezonie letnim – w miesiącach od maja do września. Podobny trend wykazują inne kategorie napojowe takie jak woda lub soki.

- Napoje energetyczne mają największy udział wartościowy w całej kategorii (energetyczne, izotoniczne, witaminowe). Jednak ten segment rozwija się wolniej niż napoje witaminowe, które wykazują się najszybszym tempem wzrostu sprzedaży wartościowej. Świadczy to o stale rosnącym zainteresowaniu zdrową dietą i aktywnym trybem życia wśród Polaków. Konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty wspierające aktywne spędzanie czasu, a producenci w odpowiedzi, poszerzają portfolio o produkty wzbogacone o witaminy i minerały, takie jak magnez lub wapń. Co więcej, na rynku pojawiają się warianty bez cukru, z dodatkiem naturalnych ekstraktów z ziół, żeń szenia, zielonej herbaty. Wpisuje się to w trend „health and wellness” obserwowany nie tylko w przypadku kategorii napojów energetyzujących, lecz całego rynku spożywczego – mówi Dominika Biszczanik.

Jej zdaniem, producenci chętnie pozycjonują swoje produkty jako te wspierające aktywność fizyczną promując je podczas wydarzeń sportowych. Przykładowo marka Oshee od kilku miesięcy ma prawo posługiwać się tytułem „Oficjalnego Partnera PZPN” w działaniach marketingowych, co więcej produkty Oshee będą promowane podczas konferencji prasowych PZPN, a także podczas meczów reprezentacji przy ławkach rezerwowych.

Głównymi graczami na rynku napojów energetyzujących są Red Bull, Black (FoodCare) i Tiger (Maspex). Duże znaczenie mają również marki własne sieci detalicznych, jednak – zdaniem analityczki Nielsena - ich udział w wartościowej sprzedaży kategorii maleje w ujęciu długoterminowym. - Sprzedaż wartościowa napojów energetyzujących skoncentrowana jest rękach 5 głównych producentów (w tym marki własne), którzy odpowiadali za około 75% udziałów wartościowych w sprzedaży kategorii w roku 2016 – dodaje Dominika Biszczanik.

Jak zwraca uwagę ekspertka, napoje energetyzujące są produktami impulsowymi, dlatego za ich sprzedaż w największym stopniu odpowiadają sklepy małoformatowe, (wg. definicji Nielsena to te o powierzchni poniżej 300 mkw.). Innym istotnym kanałem sprzedaży są dyskonty, które są coraz ważniejsze ogólnie dla sprzedaży koszyka spożywczego i generują około 1/3 jego wartości sprzedaży.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane