PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Euler Hermes: Liczba upadłości w 2014 roku nie zmniejszy się, a może nawet wzrosnąć

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 7 stycznia 2014 12:56

Euler Hermes Collections zbadał sytuację polskich firm w całym 2013 roku w kontekście bankructw. W tym czasie opublikowano informacje o upadłości 926 firm wobec 941 w 2012 roku.

W 2013 roku w Polsce upadły firmy o łącznym znanym obrocie ok. 14,1 mld złotych i zatrudnieniu ok. 42,4 tys. osób (według ostatnich dostępnych danych), podczas gdy w 2012 roku opublikowano orzeczenia o upadłości firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie 14,6 mld złotych i zatrudnieniu ok. 48 tys. osób. Różnica nie jest więc duża, a wynika m.in. z dużego zatrudnienia i obrotu największych firm budowlanych, które upadały w 2012 roku. W ubiegłym roku niemalże dorównało im zatrudnienie i obroty, m.in. dużych hurtowników, którzy znaleźli się wtedy w procesie upadłości.

- Pamiętajmy o tym, iż rzeczywista liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw jest przynajmniej kilkukrotnie wyższa - mówi Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz. Liczba opublikowanych orzeczeń o upadłościach to jeden z najlepszych wyznaczników kondycji biznesu, łatwy do zweryfikowania i bardziej obiektywny niż np. badanie opinii. Jednak z powodu oddalania wniosków o upadłość przez sądy - głównie z powodu zbyt małego majątku dłużnika nie doszło do skutku przynajmniej 5 do 6 razy większa liczba postępowań upadłościowych. Majątek dłużnika musi wystarczyć na pokrycie kosztów ogłoszeń, syndyka, zatrudnianych przez niego osób etc. - w praktyce średnio liczonym progiem zdolności upadłościowej firmy jest posiadanie przez nią gotówki w wysokości ok. 50 tys. złotych (kwota ta może być wyższa w odniesieniu do np. firm produkcyjnych, w których koszt zabezpieczenia majątku może być większy). Jeszcze 5 lat temu za wystarczającą kwotę do posiadania zdolności upadłościowej przyjmowano ok. 30 tys. złotych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane