PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Euler Hermes prognozuje wzrost globalnej liczby upadłości o 4 proc.

Autor: www.dlahandlu.pl 17 września 2012 15:10

W całym 2012 roku Globalny Wskaźnik Upadłości Euler Hermes, który monitoruje zmiany w zakresie upadłości przedsiębiorstw na całym świecie, ma wzrosnąć o 4%. To widoczna zmiana tendencji po spadku liczby upadłości w latach 2010-2011 (w Polsce nie było tendencji spadkowej, a jedynie spowolnienie tempa wzrostu liczby upadłości w tym czasie).

- Obecnie w Polsce liczba upadłości rośnie, i to nawet w tempie wyższym, niż pierwotnie zakładano - mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Euler Hermes. - Jeszcze na początku roku spodziewany był 10-15% wzrost liczby upadłości w Polsce, mający wynikać ze spadku tempa wzrostu eksportu (a nawet w sytuacji skrajnego pogorszenia sytuacji w UE - generalnie spadku eksportu) oraz problemów w budownictwie (w którym inwestycje infrastrukturalne z wielu powodów okazały się raczej obciążeniem, niż pozytywnym impulsem dla branży). Po podsumowaniu sierpnia widzimy, iż liczba upadłości rośnie szybciej, o ponad 20% (dokładnie o 23% r/r), ponieważ do dwóch wymienionych wcześniej przyczyn dołączył hamujący popyt wewnętrzny (o czym świadczy m.in. 60% wzrost upadłości sklepów detalicznych), czego udało się nam uniknąć 3 lata temu - stwierdza Tomasz Starus.

W ujęciu ogólnym, globalna liczba upadłości w roku 2012 ponownie znacznie przewyższy dołek z 2007 r., nie grozi nam jednak powtórka rekordowego poziomu z 2009 r. Dla wszystkich państw ujętych w próbie Euler Hermes (które reprezentują 86% światowego PKB), liczba upadłości przekroczy 331.500 w porównaniu z 354.800 (ostatni szczyt) w 2009 r. i zaledwie 250.000 w 2007 r. (ostatni dołek).


– Tendencje te przypominają nam, że dla spadku liczby upadłości niezbędny jest przynajmniej minimalny poziom wzrostu i że między decyzją polityczną w sprawie gospodarki a jej wpływem na rzeczywistość gospodarczą mija sporo czasu. Pod tym względem, spowolnienie gospodarki światowej wraz z terminami i skalą wprowadzania różnorodnych działań fiskalnych i monetarnych na całym świecie nie wskazuje na poprawę na froncie upadłości biznesowych w krótkim terminie. Tkanka przemysłowa jest zagrożona, a jej odbudowa będzie czasochłonna – podsumowuje Ludovic Subran, Główny Ekonomista Euler Hermes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane