Firmy walczą o niższe koszty związane z transakcjami bezgotówkowymi

Autor: www.dlahandlu.pl 7 grudnia 2011 13:12

Z badan opublikowanych przez NBP wynika, że firmy nie decydują się na akceptowanie kart płatniczych ze względu na wysokie koszty. Na opłaty związane z akceptacją kart składają się prowizje od transakcji, koszty dzierżawy terminali oraz koszty połączeń telefonicznych. Sama opłata interchange, stanowiąca lwią część prowizji od transakcji, jest w Polsce najwyższa w Europie i ośmiokrotnie wyższa niż na Węgrzech, a także wyższa niż w krajach, w których obrót bezgotówkowy jest mniej rozwinięty, a liczba terminali i transakcji niższa, niż w Polsce.

Dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce spada. W całym kraju działa zaledwie 250 tys. terminali realizujących płatności kartami płatniczymi. Oznacza to, że ich liczba na milion mieszkańców sytuuje nas na przedostatnim, przed Rumunią, miejscu w Europie. Dzieje się tak pomimo faktu, że Polacy chętnie płacą kartami. Dane NBP wskazują, że liczba transakcji na jeden terminal w Polsce jest na poziomie średniej europejskiej. Problem stanowi brak terminali. Wzrost ich liczby jest niewystarczający.

Ten stan rzeczy chce zmienić Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, która w pierwszym miesiącu działalności pozyskała wsparcie 1500 firm - dużych, małych i średnich. Fundacja przystąpiła do Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

- Cieszymy się, że w ciągu zaledwie miesiąca działalności pozyskaliśmy poparcie tak wielu firm. Potwierdza to, że problem wysokich kosztów obrotu bezgotówkowego dotyka firmy każdej wielkości. Rośnie nie tylko świadomość problemu, ale i wiara w możliwość zmiany sytuacji, w której polskie firmy płacą za transakcje kartami wielokrotnie więcej niż podmioty w innych krajach europejskich - powiedział Paweł Perz, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Fundacja będzie podejmować współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, administracją rządową i organami nadzoru finansowego w zakresie prac nad kwestiami związanymi z obrotem bezgotówkowym, takich jak opłaty ponoszone przez jego uczestników. Jednocześnie organizacja będzie opracowywać propozycje zmian w przepisach oraz uczestniczyć w pracach komisji sejmowych i senackich, prezentując ekspertyzy i analizy z tego zakresu.

Fundacja pracuje nad uruchomieniem projektów edukacyjnych, w tym nad stworzeniem bazy wiedzy o obrocie bezgotówkowym dla akceptantów, konsumentów i opinii publicznej. Baza będzie dostępna na stronie internetowej FROB. Trwają także rozmowy o powołaniu panelu ekspertów FROB. Ponadto rosnące poparcie ze strony akceptantów pozwoli Fundacji na realizację projektów konsultacyjnych i badawczych, np. badań wśród akceptantów odnośnie wysokości opłat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2011-12-07 17:11:28

  Nie musiałabym płacić kartą , gdybym miała możliwość płatności przelewem w ciągu powiedzmy 3-7 dni. Taki układ mam z apteką. Nie mogę płacić kartą ale płacę od trzech lat przelewem . Trzeba tylko wyczuć, kto jest uczciwy. Czasami trzeba zaryzykować .

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,37

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane