PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

FROB: Bezpośrednia regulacja kartowych systemów płatności przynosi korzyści

Autor: www.dlahandlu.pl 2 października 2012 11:04

Opłaty interchange i inne wewnętrzne opłaty w systemach płatności kartowych nie kształtują się pod wpływem wolnokonkurencyjnej gry rynkowej, lecz są ustalane arbitralnie bez równoważenia interesów wszystkich uczestników czterostronnego systemu płatności. W szczególności akceptanci (przedsiębiorcy) i konsumenci nie mają wpływu na wysokość opłat wewnętrznych (w tym interchange), natomiast w pełni ponoszą ich koszt. Deformacja sygnałów cenowych, pogłębiana przez zasady Honour-All-Cards i No-Surcharge międzynarodowych organizacji płatniczych, prowadzi do zmniejszenia przejrzystości i konkurencyjności rynku usług płatniczych - przekonuje FROB.

Jak wyjaśnia Fundacja, dlatego w wielu krajach zdecydowano się na bezpośrednią regulację kartowych systemów płatności. Zwłaszcza zdecydowaną formę przybrała ona w krajach pozaeuropejskich - Australii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. - Australia jest prominentnym przykładem kraju, w którym bezpośrednia ingerencja banku centralnego, od 1998 r. upoważnionego ustawowo do regulowania systemu płatniczego, przyniosła szereg pozytywnych korzyści - informuje oragnizacja.

Reforma banku centralnego Australii założyła m.in.: od listopada 2006 r. średnia ważona opłata interchange Visa i MasterCard nie może przekraczać 0,5% wartości transakcji płatniczej;  w przypadku debetowych kart Visa i MasterCard średnia ważona opłata interchange nie może przekraczać 12 centów australijskich; ułatwienie dostępu do systemów płatności Visa i MasterCard także niebankowym podmiotom.

- Wprowadzone regulacje nie tylko nie zahamowały rozwoju rynku kartowych płatności bezgotówkowych, lecz sprawiły, że zaczął się on dynamicznie rozwijać przy niższych obciążeniach finansowych ponoszonych przez akceptantów i konsumentów - wyjaśnia Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane