PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

FROB za ustawową regulacją opłat interchange

www.portalspozywczy.pl 19 lipca 2012 11:29

W związku z informacją o braku zawarcia kompromisu w sprawie obniżek opłat interchange, przekazaną przez NBP, środowisko akceptantów kart płatniczych skupione wokół Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) ponawia swoje stanowisko, że w obecnej sytuacji niezbędne jest jak najszybsze rozwiązanie kwestii zawyżonych opłat kartowych w drodze regulacji ustawowej.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego złożyła, według przesłanego przez NBP wzoru, deklarację uczestnictwa w "Programie redukcji opłat kartowych w Polsce". Jak poinformował NBP, poza FROB, deklarację podpisało jedynie 19 wydawców kart (z udziałem 70,3 proc. w rynku pod względem liczby wydanych kart płatniczych) oraz trzech agentów rozliczeniowych (z udziałem 38,5 proc. w rynku). Tym samym nie zostały spełnione warunki, które NBP uznał za konieczne do realizacji Programu. FROB od początku prac prowadzonych przy NBP opowiadał się za rozwiązaniem kompromisowym jako najbardziej korzystnym dla zrównoważonego rozwoju rynku kartowego w Polsce.

"Po raz kolejny wyrażamy ubolewanie, że, mimo zgody niemal wszystkich uczestników rynku na takie rozwiązanie w pierwotnej wersji zaproponowanej przez NBP, nie zostało ono przyjęte ze względu na bojkot kompromisu przez organizację MasterCard. Dziś nie udało się go osiągnąć z winy organizacji płatniczych, części banków oraz części agentów rozliczeniowych. Jest to dowód na to, że instytucje finansowe kierują się w tej sprawie przede wszystkim chęcią osiągnięcia realizowania krótkoterminowych zysków, nie biorąc przy tym pod uwagę dobra polskiego konsumenta oraz długoterminowego rozwoju rynku" - czytamy w komunikacie.

FROB w pełni zgadza się z kierunkiem działań NBP sygnalizowanym w komunikacie, który ma na celu zwiększenie transparentności opłat kartowych oraz pozwolenie akceptantom na niehonorowanie wybranych kart płatniczych. Wprowadzenie podobnych zapisów do Ustawy o
usługach płatniczych Fundacja postulowała już w projekcie jej nowelizacji złożonym w Ministerstwie Finansów 18 czerwca br. Ponadto FROB wyraża pełne poparcie dla sygnalizowanej przez NBP możliwości powstania konkurencyjnego wobec Visa i MasterCard systemu kartowego.

"Stoimy na stanowisku, że otwarcie rynku w najlepszy sposób przyczyniłoby się do ustalenia równowagi pomiędzy jego uczestnikami. W tym miejscu, ponownie wyrażamy uznanie dla zaangażowania NBP w próbę rozwiązania problemu zawyżonych opłat kartowych w drodze kompromisu i mamy nadzieję, że dorobek prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange zostanie wykorzystany podczas prac nad regulacją
ustawową tej kwestii. Z zadowoleniem odnotowujemy fakt, że prace Zespołu oraz działalność samej Fundacji już została dostrzeżona przez ustawodawców i przyczyniła się do szerokiej dyskusji na temat zawyżonych opłat kartowych ponoszonych przez przedsiębiorców. Idea zastosowania rozwiązania ustawowego, którego ramy jako pierwsza nakreśliła Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, zyskuje coraz większe poparcie wśród posłów o czym świadczą kolejne projekty nowelizacji wspomnianej ustawy zgłaszane kolejno przez kluby PSL, Solidarnej Polski oraz PiS" - czytamy.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane