Fundacja Polskiego Handlu oburzona decyzją Sejmu

www.portalspozywczy.pl 30 sierpnia 2013 22:35

Posłowie przegłosowali w piątek pakiet zmian w Kodeksie Karnym, wśród których określili, że kradzież lub zniszczenie mienia do 1/4 wynagrodzenia minimalnego będzie jedynie wykroczeniem. Fundacja Polskiego Handlu protestuje wskazując na katastrofalne skutki społeczne takiej zmiany.

W czwartek Solidarna Polska złożyła w tej sprawie poprawkę, utrzymującą obecny stan prawny w kwestii kradzieży (przestępstwo dopiero od 250 zł).
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez SP, organizatora kampanii "NIE dla kradzieży od 1000" przedstawiciele Fundacji Polskiego Handlu ponowili apel o obronę ich konstytucyjnych praw.
- Chcę z tego miejsca zadać tylko jedno pytanie: czy nasze bezpieczeństwo i konstytucyjne prawo do ochrony własności to coś, co można przeliczać na pieniądze i waloryzować co roku wraz ze zmianami w płacach? - pytał wówczas Marcin Kraszewski, Dyrektor Fundacji Polskiego Handlu, zaproszony na konferencję
- Już obecnie średniej wielkości sklep traci rocznie na kradzieżach od kilku do kilkunastu tys zł. Sprawcy kradzieży do 250 zł, nawet gdy zostaną złapani pozostają praktycznie bezkarni - mówił.
Podczas dzisiejszego głosowania Sejm poprawkę odrzucił i przyjął pakiet ustaw wraz ze zmianą progu wykroczenia dla kradzieży.
- Odejście od absurdalnego pomysłu kwoty granicznej 1000 zł jest niewątpliwie ogromnym sukcesem wszystkich zaangażowanych w protest osób i organizacji - mówi Dyrektor Fundacji Polskiego Handlu.
- W porównaniu do tej liczby 400 zł wydaje się dużym "ustępstwem", jednak należy pamiętać, że kwota ta będzie stale rosła wraz z waloryzacją minimalnego wynagrodzenia. Pojęcie kradzieży stało się więc względne - trudno o bardziej destrukcyjny przekaz, zwłaszcza dla młodego pokolenia - podkreśla Kraszewski.
Początkowo posłowie proponowali stałą kwotę 1000 zł jako granicę przestępstwa, następnie pod naciskiem opinii społecznej i działań min. organizacji handlu, w tym Fundacji Polskiego Handlu odnieśli tę granicę do połowy minimalnego wynagrodzenia (800 zł). Ostatecznie limit spadł do 1/4, czyli 400 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • januszsz 2013-09-02 17:02:04

  nic się nie stanie to niewielka różnica może szybciej będą karać złodziei

 • epitet 2013-09-02 12:44:45

  Skomentowałem ten artykuł na portalu ochronaforum.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane