Fundusz inwestycyjny nowym właścicielem Żabki - co to oznacza dla sieci? (komentarz)

Autor: dlahandlu.pl 24 lutego 2017 19:00

Fundusz inwestycyjny nowym właścicielem Żabki  - co to oznacza dla sieci? (komentarz) Na zdj. sklep Żabka w Warszawie, fot. dlahandlu.pl

Ta największa transakcja M&A na polskim rynku handlu detalicznego wywołuje liczne emocje i komentarze. Ponieważ nabywcą jest fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, inwestujący bardzo szeroko w różne branże, możemy się spodziewać praktycznie tylko jednego scenariusza w przyszłości - mówi Andrzej Wojciechowicz, szef firmy doradczej FMCG Business Consulting.

- Wiadomo że handel detaliczny nie jest obecnie wysokodochodową inwestycją biorąc pod uwagę bieżące zyski firm. Inwestor nie jest operatorem handlowym, nie może akceptować długiego okresu zwrotu z inwestycji bazując na kumulowanym EBIT. Typowe rozwiązanie to inwestycja w przejętą spółkę, która pozwoli na wzrost jej przychodów i skumulowanego zysku a następnie wyjście po okresie 3 do 5 lat z zadowalającą stopą zwrotu. Spekulacje na temat krótkiej transakcji sprzedaży i kupna z ukrytym inwestorem branżowym w tle nie wydają się być uzasadnione. Proces sprzedaży był otwarty a cena bardzo wysoka. Miejsca na ewentualną marżę niewiele. Biorąc pod uwagę globalne prognozy wzrostu populacji i w ślad za tym zapotrzebowania na żywność, inwestycja w sektor spożywczy, zarówno produkcji jak i dystrybucji wydaje się być bezpieczna. Co więcej CAGr branży jest od dłuższego czasu pozytywny i prognozowane wzrost są również zadowalające z punktu widzenia inwestorów. Otwartym pytaniem pozostaje czy nasz rynek, lub nawet rynek Europy Środkowo Wschodniej, bo taki scenariusz można również wziąć pod uwagę, jest jeszcze wystarczająco głęboki dla znaczącej ekspansji organicznej Żabki i Fresh Marketu. Dlaczego organicznej? Bo akwizycje przy tej skali działalności mogą być wysoce utrudnione przez UOKiK. Reasumując będziemy zapewne obserwować dalszy dynamiczny rozwój tej sieci nie tylko numeryczny, ale również modelowy dla zapewnienia synergicznego wzrostu przychodu z różnych suplementarnych usług i aktywności. Powiększenie formatu również nie jest wykluczone - podsumowuje ekspert.

Przypomnijmy, 21 lutego MEP poinformował, że CVC Capital Partners poprzez swoje fundusze, nabyła spółkę Żabka Polska. Do sfinalizowania akwizycji potrzeba jeszcze pozyskania koniecznych zgód wynikających z uwarunkowań prawnych, a jej zakończenie przewidziane jest na drugi kwartał 2017 roku.

CVC zostało założone w 1981 r. i ma dziś sieć 23 biur i około 400 pracowników w Europie, Azji i USA. Obecnie CVC ma zabezpieczone zaangażowanie ponad 88 mld USD od inwestorów instytucjonalnych w funduszach o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych. W sumie, CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD. Obecnie, fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,77

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane