Gdańska Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość przetworów mlecznych

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 28 marca 2013 15:02

Zbyt ostry i pikantny smak, wyższa zawartość tłuszczu, czy też obecność steroli pochodzenia roślinnego - Inspekcja Handlowa w Gdańsku przedstawia wyniki kontroli jakości i oznakowania mleka i przetworów mlecznych przeprowadzonej na terenie województwa pomorskiego.

W I kwartale 2012 r. Inspekcja Handlowa w Gdańsku przeprowadziła kontrolę jakości i oznakowania mleka i przetworów mlecznych. Skontrolowano 10 placówek. Nieprawidłowości stwierdzono u 6 przedsiębiorców (60 proc.). Spośród 66 partii produktów, zakwestionowano 12 partii (18,2 proc.). Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły wyższej lub niższej zawartość tłuszczu w stosunku do deklarowanej oraz obecności tłuszczu obcego w tłuszczu mlecznym.
W wyniku kontroli stwierdzono stosunkowo wysoki odsetek produktów wadliwych pod względem jakości i jednostkowy przypadek wprowadzenia do obrotu towarów przeterminowanych.

- Tylko w dwóch przypadkach wprowadzenia do obrotu przetworów zafałszowanych, tj. produktów o nazwie ser - nieautentycznych, można mówić o istotnym zagrożeniu interesów konsumentów, bowiem jest to działanie o najwyższym stopniu szkodliwości czynu. W pozostałych przypadkach, stwierdzone niezgodności dot. zawartości tłuszczu, nie miały wpływu na obniżenie jakości zakwestionowanych produktów i w sposób znikomy zagrażały interesom konsumentów. Wyjaśnienia producentów wskazują, że były one wynikiem niezamierzonego działania i błędów w procesie produkcyjnym. Oznakowanie przetworów mlecznych oraz w zdecydowanej większości przypadków rzetelna deklaracja jakościowa na opakowaniach ocenionych laboratoryjnie produktów świadczą o dołożeniu przez producentów należytej staranności. Nie mniej, w ocenie kompleksowej, wyniki kontroli w dalszym ciągu są niezadowalające  - podsumowuje Inspekcja Handlowa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201
Ilość aktualnych ofert: 397 662