GIS ostrzega przed alkoholem niewiadomego pochodzenia

Autor: PAP 31 grudnia 2012 15:19

Przed piciem wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia, jak również wszelkiego rodzaju płynów zawierających alkohol - ostrzegł w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny. Dodał, że mogą one zawierać metanol w ilościach zagrażających życiu lub zdrowiu.

GIS wydał ostrzeżenie w związku z ostatnimi przypadkami zatruć metanolem w Polsce. Inspektorzy sanitarni prowadzą kontrolne dotyczące produktów chemicznych, które mogą zawierać metanol, pod kątem ich właściwego znakowania i zgodności z kartami charakterystyki.

Sanepid prowadzi również nadzór nad bezpieczeństwem spożywczych wyrobów spirytusowych. "W ostatnich miesiącach nie było w Polsce przypadku negatywnej oceny alkoholu pochodzącego z oficjalnego obrotu. Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny" - zapewnia w poniedziałkowym komunikacie GIS.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie wydał w sobotę decyzję administracyjną zakazującą wprowadzania do obrotu produktu "Denatura Maks" - biały spirytusowy rozcieńczalnik. Lista dystrybucji została przekazana państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym, na których terenie wprowadzona została do obrotu ta mieszanina.

Prawdopodobnie zatrucie alkoholem metylowym było przyczyną śmierci w ubiegłym tygodniu trzyosobowej rodziny w Gołkowicach w powiecie wodzisławskim. Mężczyzna, w którego organizmie stwierdzono metanol, zmarł także niedawno w szpitalu w Zawierciu. W sobotę poinformowano o zgonie mężczyzny z Pawłowic, który pił alkohol w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia; zmarł dzień później w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. W minionych czterech miesiącach z powodu spożycia podejrzanego alkoholu zmarło na Śląsku 12 osób; trzy kolejne przypadki czekają na ostateczne potwierdzenie, że przyczyną śmierci był metanol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,22

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane