PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki za handel poza wyznaczonym placem targowym

Autor: trzemeszno24.info 31 grudnia 2013 09:18

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Trzemesznie w sprawie określenia opłaty targowej. Według kolegium, gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki 200 zł za handel poza wyznaczonym placem targowym (handel na pl. św. Wojciecha) - podaje portal trzemeszno24.info.

W uzasadnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej ustalenie powyższej stawki nie znajduje umocowania w przepisach prawa. Nie wynika z nich bowiem, aby opłaty targowe mogły być różne dla odrębnych typów targowisk. Według kolegium RIO mogą one różnić się jedynie dla np. targowisk znajdujących się w centrum miejscowości i targowisk leżących poza nim, na przykład na peryferiach gminy.

Jak czytamy w piśmie RIO, na niedopuszczalność znaczącego różnicowania stawek opłaty targowych wskazywały już sądy administracyjne. Stosowanie przez Radę Gminy przepisów prawnych różnicujących wysokość opłaty targowych dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach, w stosunku do drugich - handlujących na sąsiednich targowiskach - stanowi naruszenie przepisów konstytucyjnych - podaje trzemeszno24.info.

Od decyzji Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gmina ma prawo wnieść odwołanie w terminie 30 dni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane