Grupa Chorten: Nie obawiamy się strat finansowych w związku z zakazem handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 28 listopada 2017 12:20

Grupa Chorten: Nie obawiamy się strat finansowych w związku z zakazem handlu w niedziele Na zdj. Sylwia Olechno, dyrektor generalny Grupy Chorten, fot. PTWP

- Jako polska grupa sklepów spożywczych, zrzeszająca obecnie już prawie 1200 punktów detalicznych na terenie 9 województw, nie jesteśmy przeciwnikami ograniczenia handlu w niedzielę. Planowane zmiany są problemem dla handlu reprezentowanego głównie przez duże zagraniczne sieci, a więc naszą konkurencję. W przypadku sklepów Grupy Chorten nie obawiamy się wielkich strat finansowych, zmiany w ustawie dają natomiast właścicielom sklepów możliwość uregulowania problemu pracowniczego, który obecnie związany jest z pracą w niedzielę i obieraniem dnia wolnego - mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Sylwia Olechno, dyrektor generalny Grupy Chorten.

- Uważamy, że niedzielę można spędzać na odpoczynku, z rodziną, na różnego rodzaju aktywnościach, a większe zakupy można zrobić dzień wcześniej i ten bilans będzie podobny. Oczywiście jest to tylko kwestia stopniowej zmiany przyzwyczajeń klientów. W krajach zachodnich, takich jak choćby Holandia czy Niemcy jest to normą - dodaje Sylwia Olechno.

- Jeśli chodzi natomiast o ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu, to uważamy to za bardzo zły pomysł, szkodzący przedsiębiorcom. Sytuacja, w której samorządy będą mogły wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych oraz wprowadzać limit wydawanych koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, w tym piwa, będzie w dużym stopniu uwarunkowana tym, jakie ugrupowanie polityczne rządzi w danej miejscowości. Uważamy, że rynek w tym zakresie powinien regulować się sam - uważa dyrektor generalna Grupy Chorten.

Przypomnijmy: na posiedzeniu Sejmu 24 listopada br. uchwalono ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele.  Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

Sejm uchwalił także ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych - to główne założenia tej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Andrzej Ł. 2017-11-29 08:18:48

  Widać że człowiek niepijący i nie zna tej prostej prawdy , że alkohol kończy się zawsze w najmniej spodziewanym momencie .

  A co do pierwszej części wypowiedzi , to chyba chodzi właśnie o to by przywrócić normalność i niedziele spędzać właśnie w kinach , restauracjach czy na basenie a nie na zakupach .

  Proszę si nie obawiać o małych polskich najemców , oni odbiją sobie w tygodniu , tak jak sklepy spożywcze.

  O zwolnienia pracowników też nie należy się martwić , bo nie ma w Polsce sieci handlowej , która nie borykała by się z brakiem rąk do pracy

 • polskie uslugi w centrach 2017-11-28 18:54:50

  problem jest dla małych, polskich najemców w centrach a nie dla dużych zagranicznych sieci. Jeśli niedziela ma być wolna to dla wszystkich a nie tylko dla ludzi pracujących w handlu, bo czy pracownik kina, restauracji czy basen jest gorszego sortu od pracownika handlu? Proszę wytłumaczyć.

  Ograniczenie sprzedaży alkoholu nie jest żadnym problemem, bo akurat alkohol można kupić z wyprzedzeniem więc jaki to problem?? punkt widzenia tej Pani zależy od punktu siedzenia.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,10

 • Śr

  2,96

 • Min

  2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane