Handel bez zaległości, na spłatę zobowiązań czeka się ok. 3 m-cy

Autor: KRD, prnews.pl 10 października 2011 12:11

Przedsiębiorstwa handlowe najlepiej radzą sobie z zaległymi zobowiązaniami. Na spłatę czekają przeciętnie 3,3 miesiąca - to najkrócej ze wszystkich sektorów gospodarki.

Ponad jedna czwarta firm z sektora handlowego deklaruje, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w ostatnich miesiącach - wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw" przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych za II kwartał 2011 roku.

Branża handlowa najlepiej radzi sobie z zaległymi zobowiązaniami. 25,4 proc. firm nie ma problemu z uzyskaniem zapłaty lub problem ten się zmniejsza, a zdecydowana większość faktur, bo aż 64,3 proc., jest regulowana w ciągu 3 miesięcy od wystawienia. Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę wynosi 3,3 miesiąca, podczas gdy średnia dla gospodarki to 4 miesiące. Dla 70 proc. przedsiębiorstw handlowych nie stanowi to zbyt wielkiego obciążenia finansowego. Koszty nieterminowych należności pochłaniają z reguły nie więcej niż jedną dziesiątą budżetu firmy.

O tym, że branża handlowa ma się nie najgorzej, świadczy również niski odsetek upadłości w tym sektorze. Według raportu „Procesy upadłościowe przedsiębiorstw w Polsce" opracowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, w pierwszym półroczu 2011 roku odnotowano zaledwie 3,10 proc. upadłości wśród firm prowadzących działalność handlową. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,82

  • Śr

    3,86

  • Min

    2,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10991

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 784717

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane