Handel przeciwko podwyżce akcyzy na mocny alkohol

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 5 listopada 2013 14:25

Organizacje zrzeszające producentów napojów spirytusowych, handel i dystrybucję podpisały dziś wspólny apel do posłów i senatorów RP o zmniejszenie planowanej podwyżki podatku akcyzowego na napoje spirytusowe.

 Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu, Stowarzyszenie Polska Wódka, Związek Gorzelni Polskich oraz Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwracają uwagę, że tak drastyczna podwyżka akcyzy uderzy nie tylko w krajowych producentów mocnych alkoholi, ale cały sektor związany z tą gałęzią przemysłu, a w szczególności w handel.
Stawka akcyzy oraz ceny wódek ekonomicznych nie powinny być wyższe w Polsce niż w Niemczech i innych państwach sąsiednich.
Prezesi organizacji branżowych ubolewają, że rząd zamiast zgodnie z licznymi zapowiedziami, wspierać przedsiębiorców i promocję polskich marek, stawia kolejną barierę na drodze do rozwoju przemysłu i jego otoczenia.
Organizacje podkreślają, że przemysł spirytusowy w Polsce przyczynia się do utrzymania 93 tys. miejsc pracy m.in. w rolnictwie, handlu i gastronomii.
Drastyczna podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe spowoduje wzrost cen produktów o ok. 10 proc., co dodatkowo obciąży handel, czyli ok. 150 tys. punktów sprzedaży. Mocne alkohole stanowią 5 proc. obrotu sklepu. Część klientów przeniesie się do szarej strefy, gdzie mocny alkohole jest średnio 5 razy tańszy.
- Po tak drastycznej podwyżce akcyzy na wyrobu spirytusowe Polska będzie miała najwyższą stawkę akcyzy wśród wszystkich krajów sąsiadujących - napisali przedstawiciele organizacji w apelu do posłów i senatorów RP.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    12,01

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane