Handlowcy więcej zapłacą za warzywa i owoce w hurcie

Autor: dlahandlu.pl 26 maja 2010 15:17

Handlowcy więcej zapłacą za warzywa i owoce w hurcie

Z informacji otrzymanych z polskich rynków hurtowych wynika, że wyższe ceny i mniejsza podaż polskich warzyw i owoców to skutek głównie zbyt dużych opadów, niskich temperatur, a dopiero w trzeciej kolejności powodzi. Zdaniem większości specjalistów z polskich rynków hurtowych dla wyrównania poziomu cen niezbędna jest ciepła i słoneczna pogoda, wtedy jest szansa na poprawę wegetacji upraw polowych.

Zdaniem Macieja Kmery z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach podaż polskiej produkcji jest mała stąd wysokie ceny. Młoda kapusta kosztuje w Broniszach od 2 do 2,5 zł za sztukę. Kalafiory są bardzo drogie ok. 4 zł za sztukę. Zapotrzebowanie na polskie młode warzywa jest spore toteż dostawcy sprzedają większość produkcji -  informuje Maciej Kmera.

Młode polskie ziemniaki też utrzymują wysoką cenę. W Broniszach od 7 do 10 zł za kilogram, w Łodzi taniej ok. 4,5 zł/kg, ale dostawy małe. Na rynkach w Katowicach i Gdańsku brak jest tych z polskiej produkcji. W Radomiu są tylko importowane młode ziemniaki.
Na Rynek Hurtowy w Gdańsku dostarczane są warzywa produkowane na południu Polski lub pochodzące z innych centralnie położonych rynków hurtowych. Ceny są wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, szczególnie kapusty, kalafiorów i sałat. Obserwuje się też zmniejszony popyt na nowalijki. Na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu odnotowano także niewielki wzrost cen niektórych wczesnych krajowych warzyw.

W ostatnim okresie zdrożały ogórki. W Broniszach cena hurtowa oscyluje wokół 5zł za kg, podobne ceny w są Poznaniu, Radomiu i Wrocławiu.
Gabriela Łukomska z Rynku Hurtowego Targpiast we Wrocławiu informuje, że ceny na przestrzeni ostatnich dni znacznie wzrosły. Koperek, który kosztował poniżej 1,00 zł za pęczek teraz jest o 30 groszy droższy, podobnie natka pietruszki.

We Wrocławiu zdrożały truskawki z importu, bowiem dostawy krajowych były niewielkie. Na Rynku Hurtowym Renk w Gdańsku krajowe truskawki są dziś po raz pierwszy.
W Broniszach truskawki produkcji krajowej pochodzące z tuneli są jak na razie w ciągłej dostawie. Ceny spadają, ale i tak są znacznie wyższe niż rok temu. Kilogram truskawek w ofercie hurtowej w Broniszach kosztuje od 10 do 12 zł. Na poznańskiej Gildii ceny owoców krajowych dochodzą do 15 zł za kg.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,59

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane