Handlowcy z targowiska przy św. Barbary w Częstochowie walczą z nielegalną konkurencją

Autor: gazeta.pl 14 sierpnia 2013 12:06

Handlowcy z targowiska przy ul. św. Barbary protestują przeciw straganom z pamiątkami, które mnożą się między główną bramą Jasnej Góry a sklepem Ars Christiany. Ich zdaniem działają na dziko i zagrażają ponad setce zrzeszonych kupców - czytamy w gazeta.pl

Dewocjonalia, pamiątki, zabawki. Właśnie to pielgrzymi i turyści mogą kupić na ponad stu straganach pod Jasną Górą. Terenem na podstawie zawartej z miastem umowy dzierżawy włada Stowarzyszenie Handlowców Targowiska przy ul. św. Barbary.

To oni kilkanaście lat temu kosztem 250 tys. zł ucywilizowali handel w tym miejscu. Inwestycja przebiegała pod nadzorem konserwatora zabytków. Kupcy wybrukowali chodniki i postawili jednakowe drewniane kramy. W pobliżu pojawiły się jednak nielegelane stragany, które oburzają legalnych kupców.

Stragany są na terenach, których wieczystym użytkownikiem, czyli praktycznie właścicielem, jest Ars Christiana. Ta - zdaniem handlowców z ul. św. Barbary - nie ma prawa go podnajmować, bo to stoi w sprzeczności z przepisami dotyczącymi wieczystego użytkowania. Podnoszą też, że stragany nie mają zgody konserwatora zabytków na taką lokalizację. Poza tym handlujący tam nie odprowadzają opłaty targowej miastu.

W ocenie miejskich prawników podnajmowanie terenu przez Ars Christianę nie narusza umowy użytkowania wieczystego w sposób, który uprawniałby miasto do rozwiązania tej umowy przed terminem. Handlowcy powinni jednak przekazywać miastu opłatę targową, której wysokość na dany rok określa uchwała radnych. W tym roku w przypadku stanowisk handlowych do dwóch metrów kwadratowych jest to 16 zł dziennie. Za powierzchnię handlową od dwóch do pięciu metrów kwadratowych trzeba już zapłacić 21 zł, a od pięciu do 10 metrów - aż 27 zł dziennie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane