PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

IH: Uchybienia w oznakowaniu produktów benedyktyńskich

Autor: www.dlahandlu.pl 5 lipca 2012 09:46

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej ukarał kara pieniężną w wysokości 798 zł przedsiębiorcę prowadzącego sklep " Produkty Benedyktyńskie" w Szczecinie przy ulicy Krzywoustego. Kara została nałożona z tytułu wprowadzenia do obrotu zafałszowanych soków.

Chodzi o pięć rodzajów soków: Sok Mniszy z aronii, Sok Mniszy z Żurawiny, Sok klasztorny Jabłkowy, Nektar klasztorny cytrynowy z miodem oraz Nektar klasztorny malinowy. Produkty wyprodukowano dla Benedicite J.G. Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

W przypadku soku z aronii nie podano warunków przechowywania produktu; w składzie podano: „zagęszczony sok z aronii, woda", natomiast nie podano na opakowaniu, w pobliżu nazwy środka spożywczego, informacji „wyprodukowano z soku zagęszczonego", podano nieprawidłowo datę tj. oznaczono „należy spożyć do 04.2012", podczas gdy termin przydatności do spożycia określa się podając w kolejności dzień, miesiąc i jeżeli to możliwe rok; na opakowaniu podano również oświadczenie żywieniowe „bez cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów), natomiast nie podano informacji: „zawiera naturalnie występujące cukry".

Jesli chodzi o sok z żurawiny, również  nie podano warunków przechowywania produktu, podano nieprawidłowo datę tj. oznaczono „należy spożyć do: 06.2012" , a na opakowaniu podano oświadczenie żywieniowe „bez cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów).

Etykieta soku jabłkowego miała następujace uchybienia: nie podano warunków przechowywania produktu,podano oświadczenie żywieniowe „bez dodatku cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów), datę minimalnej trwałości poprzedzono wyrażeniem „najlepiej spożyć przed końcem" i określono datą dzienną tj. „2011.12.23" ( jeżeli data minimalnej trwałości jest określona datą dzienną to należy poprzedzić ją wyrażeniem „najlepiej spożyć przed").

W przypadku nektaru cytrynowego i malinowego również nie podano warunków przechowywania produktu,a datę minimalnej trwałości poprzedzono wyrażeniem „najlepiej spożyć przed końcem" i określono datą dzienną tj. „2011.11.06".

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uznał, iż stopień szkodliwości czynu w przypadku 3 partii soków (Sok Mniszy z aronii, Sok Mniszy z żurawiny, Sok klasztorny jabłkowy) o łącznej wartości 247,00 zł jest o tyle znaczny, że pozbawia konsumenta, istotnych z punktu widzenia prawa, informacji tj. warunków przechowywania, informacji „wyprodukowany z soku zagęszczonego" i „zawiera naturalnie występujące cukry", ponadto błędnie podano datę dla zadeklarowanego terminu przydatności do spożycia lub odpowiednio datę minimalnej trwałości poprzedzono nieprawidłowym wyrażeniem. Z kolei w odniesieniu do 2 partii nektarów (Nektar klasztorny cytrynowy z miodem, Nektar klasztorny malinowy) o łącznej wartości 42,00 zł brak było informacji odnośnie warunków przechowywania a datę minimalnej trwałości poprzedzono nieprawidłowym wyrażeniem, w związku z czym Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uznał, iż stopień szkodliwości czynu nie jest znaczny, aczkolwiek może mieć wpływ na dokonywany przez konsumenta wybór określonego środka spożywczego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • e 2012-07-05 14:38:02

    I ja za takie kontrole muszę płacić? Skończyć z tą farsą.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane