IJHARS: Nie wiadomo czy zafałszowana sól nie stanowi zagrożenia zdrowotnego dla ludzi

Autor: IJHARS, www.dlahandlu.pl 17 kwietnia 2012 10:35

IJHARS: Nie wiadomo czy zafałszowana sól nie stanowi zagrożenia zdrowotnego dla ludzi

Organy IJHARS-u przeprowadziły kontrolę artykułów rolno-spożywczych do produkcji których wykorzystywana była sól. Kontrolę przeprowadzono w 99 podmiotach, w ramach których sprawdzano wszystkie zastane partie soli. - W związku z tym, że w Polsce dzienne spożycie soli na osobę jest zbyt wysokie w stosunku do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie nie można jednoznacznie stwierdzić czy kumulacja związków chemicznych stanowiących zanieczyszczenia soli wypadowej (poprzez spożywanie ich przez dłuższy okres czasu) nie stanowi zagrożenia zdrowotnego dla ludzi - informuje IJHARS.

Główny Inspektor JHARS informuje, że skuteczna ochrona rynku przed produktami o niewłaściwej jakości handlowej, zafałszowanymi, zanieczyszczonymi, czy też o niewłaściwej jakości zdrowotnej wymaga dalszego współdziałania wszystkich Inspekcji działających w obszarze kontroli żywności, również w zakresie efektywnej komunikacji pomiędzy poszczególnymi Inspekcjami, tj. przekazywania informacji o podjętych działaniach i wynikach kontroli.

W piśmie z dnia 30 marca 2012 roku Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że nielegalne wprowadzanie do obrotu soli technicznej jako soli spożywczej jest zafałszowaniem i nie jest szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym Główny Inspektor Sanitarny polecił organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej przekazanie całości spraw związanych z solą techniczną IJHARS, do dalszego prowadzenia. - Uważam, że nie można zgodzić się ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, że mamy do czynienia jedynie z żywnością zafałszowaną, której składnikiem zamiast soli spożywczej jest sól wypadowa i wobec tego, niezasadne jest przekazanie całości sprawy Inspekcji JHARS - mówi Główny Inspektor JHARS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane