Inspekcja Handlowa wlepia kary za podrabiane domowe produkty

Autor: Rzeczpospolita/PAP 26 października 2015 09:11

Za utrwalacze w produktach, które mają w nazwie "domowe", wysokie grzywny płacą... handlowcy. Wlepia je Inspekcja Handlowa - pisze "Rzeczpospolita".

Takie produkty wcale nie są domowe czy babcine. Klienci są wprowadzani w błąd w czasie sprzedaży - wskazuje Helena Uścińska z Wojewódzkiego Inspektoratu IH w Warszawie.

W ich składzie są substancje konserwujące czy aromaty, np. glutamin sodu, jakich w domu się nie dodaje - mówi Uścińska. A przecież mogą je chcieć kupić alergicy czy matki dla małych dzieci - zauważa.

Według ustawy o jakości handlowej artykułów rolnych za złe oznaczenie produktu i wprowadzenie go do obrotu IH może ukarać handlowców, hurtowników czy producentów. Oznacza to, że inspektorzy mogą nałożyć grzywnę w czasie swojego postępowania, jeśli odkryją, że skład takich produktów jest inny niż domowy.

Grzywny zaczynają się od 500 zł, a kończą na pięciokrotnej wysokości obrotu w danym punkcie. Jak tłumaczy Uścińska, wszystko zależy od stopnia zawinienia i szkodliwości czynu. Przyznaje jednak, że grzywny nakładane na handlowców nie są zbyt częste.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • max 2015-10-27 05:30:34

    Buaha to sie kolego przejedziesz, bo PIS zapowiedzial dokladniejsze kontrole przedsiebiorcow :) PIS = inwigilacja i naloty. A hak chcesz jesc glutaminian sodu w domowych wedlinach to powodzenia :)))

  • MK 2015-10-26 17:36:24

    No chyba PIS zrobi porządek z tymi urzędasami z tych inspekcji. Może przestaną nam urzędnicy dyktować co mamy jeść, co mają jeść nasze dzieci kupując w sklepikach szkolnych i czy mają solić i pieprzyć w barach oraz co mają producenci dokładać do produkcji. Podawajcie tych urzędasów z nazwiska i imienia. Jak w domu robię wedlinę i dodaje do farszu saletrę czy nitryt to niech to nie interesuje urzędnika. tak samo, jeżeli producent dodaje jakąś przyprawę, czy inny składnik poprawiający smak, zapach lub inne walory produktu i nazwie "produkt domowy" to również niech urzędnik łapy od tej nazwy odsunie bo może ją stracić. To są urzędasy, którzy nie maj co robić i wymyślają jakby tego handlowca czy producenta jeszcze zgnębić. Przyszła pora na usuwanie takich co wszystkie rozumy pozjadali a pierwsi pójdą na rzeź inspektorzy IH oraz IJHARS bo tu największa zakała spowalniająca rozwój przedsiębiorczości w Polsce.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane