Inwestycja w dobry klimatyzator oznacza duże oszczędności

Autor: Marta Ogonek, dlahandlu.pl 27 lipca 2010 08:42

Inwestycja w dobry klimatyzator oznacza duże oszczędności

Sklepy spożywcze używają klimatyzacji znacznie dłużej niż inni użytkownicy. - Tanie klimatyzatory zużywają sie po 5 - 8 latach, podczas gdy urządzenia lepszej jakości pracują dwa razy dłużej, co dla użytkownika oznacza w praktyce aż do 50 proc. oszczędności - mówi Waldemar Milik z firmy EP Klimatyzacja z Warszawy.

Dobre urządzenie ma współczynnik COP - około 4 tzn z 1kW prądu mamy 4 kW chłodu (wpływa wprost proporcjonalnie na koszt rachunku z prąd ) a tanie około 2,4 kW. To znaczy że zużywają około 40 proc. prądu więcej. Obserwuję jednak, że większość tanich urządzeń ma zawyżone moce chłodnicze i dlatego trzeba instalować większe urządzenia. Koszty instalacji i zakupu urządzeń będą zatem różne i nie sposób ich uogólnić - wyjaśnia nasz rozmówca.

I dodaje, że przy użytkowaniu są dwie zasady podstawowe: serwisować wtedy kiedy potrzeba - w zależności od zanieczyszczenia powietrza w sklepie i na zewnątrz, ale nie rzadziej niż dwa razy do roku. - To się opłaca ponieważ brudne urządzenie jest mniej wydajne, szybciej się zużywa i pobiera więcej prądu. Użytkowników namawiam również na stosowanie specjalnych środków przeciwgrzybiczych - pastylek lub pasków na tace ociekowe. Działają przez pół roku i zapobiegają powstawaniu bakterii i grzybów w urządzeniach - podsumowuje Waldemar Milik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,22

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane